Orhan, “KARDEMİR haddinden fazla iyice bire bir yere gelmiş ve önü açılmıştır”

Karabük Hür Teşebbüs Çipo Çelik Haddecileri Derneği eski Başkanı Kasıt Orhan, 2010 yılından beri verdikleri haksız rakiplik mücadelesi sonrası atanan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte KARDEMİR’in serencam yıllarda kara geçmesine katkı sağlayan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname etti.

Maksat Orhan yaptığı açıklamada, KARDEMİR yönetimini oluşturan 3 sülale ile ilgili sıkıntıları dile getiren ve hukuksal aynı mücadeleye 2010 yılından itibaren girdiklerini belirterek, “Bu dönemde yaşananları kısaca tavzih etmek gerekirse bu ailelerin yönetimlerin KARDEMİR’bile nahak rakiplik yaptıklarını haykırdık. Anamal Piyasası Oturmuş bile bu haykırışımıza güvenerek tıpkısı tabir düzenledi. Bu raporda nahak yere rekabetin varlığını tayin etmişti. Bunun akabinde bile lazım evcil lüzum millî basın marifetiyle kamu Türkiye’ye duyurmaya çalıştık” dedi.

Mücadelelerini duyurmak amacıyla hazırladıkları bin skor cilbent dosyayı erk partisine, uymazlık partilerine ve Türkiye’deki gelişigüzel yere gönderdiklerini tabir eden Orhan, “Haykırışımızın sebebi açıktı. KARDEMİR’de oluşan haksızlıklara dur demekti. O günkü Anamal Müesses Piyasası Müesses raporunda üstelik enteresan bir dideban ve tayin vardı. Belirleme KARDEMİR’i oluşturan 3 aileye yüzde 76.4 oranında KARDEMİR ürünleri aktarılmıştır diyordu. Bunlarla haklılığımız bir bir ortaya çıkıyordu” diyerek konuştu.

Mücadele sonunda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın seslerini duyduğunu nâkil Orhan, “İlk evvel KARDEMİR’e 3 pare bağımsız umumi heyet üyesi gönderdi. Bu rüfeka önce geldiğinde KARDEMİR ile ilişkin bahsetmiş olduğumuz konulara değindiler. Bunların sonucunda hükümete tıpkı rapor gönderdiler. Geçmek ki söylediklerimiz doğruydu ki Cumhurbaşkanımız bunun akabinde KARDEMİR’e 2020 yılı Teşrinisani ayında 9 tane umumi heyet üyesini gönderdi. Ailelerin oyları ile Cumhurbaşkanımız eliyle gönderilen umumi heyet üyelerimiz oluştu. Bu umumi heyet üyelerimizle 2020 yılının Kasım ayında göreve başladıktan sonra KARDEMİR 2021 yılında tarihi tıpkı rekor kırdı. 3.8 bilyon TL kar ile karşımıza çıktı. Bunu çipo polat sektörünün iyi gidişine bağlayabilirler amma bunun rast olmadığını 2022 yılında gördük. Bu yılda fasıl üzücü olduğu halde evvel 6 mahiye dönemde KARDEMİR 2.3 bilyon TL’lik yine kar açıkladı” ifadelerini kullandı.

20 yıldır KARDEMİR yönetimini oluşturan üç ailenin olduğu dönemde hiç kar edilmediğinin altını çizen Orhan, şu ifadelere saha verdi: “Bu arkadaşların sığınacakları ara sıra konular var. Tığ kar etmedik amma KARDEMİR’üstelik yatırımlar yaptık diye niteleyerek. Neydi yaptıkları yatırımlar. Ray Yanay Haddehanesi, Kangal Haddehanesi ve Şimendifer Tekeri Haddehanesinin kurulması. Buradan şurası göstermek istiyorum. 2021 yılında 3.8 bilyon TL kar sayı farkı kurla tahminî 450 milyon dolarlık aynı kar oluyor. Biz Kangal Haddehanesini 80 milyon dolara, Ray Profil Haddehanesini bile 120 milyon sayarsak 200 milyon dolar yapıyor. Katar Tekeri Haddehanesini üstelik döke saça kursan 50 milyon dolar. Yani yaptıkları 3 lime üretimlik 250 milyon dolar yapar. 450 milyon dolardan 250 milyon doları çıkarırsanız 200 milyon dolar kasanızda dünyalık kalır. Yani sığınacak hiçbir limanda olmamıştır.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a ve gönderilen yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Orhan, başarılı yönetimlere rastgele ant ihtiyaç olduğunu aktardı.

KARDEMİR yönetimini oluşturan şirketlerin ayrımsız taraftan yönetim kurulu gayrı taraftan kamera olmasının tehlikeli olduğunu yıllardır dile getirdiklerini kaydeden Orhan, “Ticaret müsaadelerinin iptali için davalar açtık. Bu uygulamaları KARDEMİR’in birlikte yapması gerekiyordu. Buradan KARDEMİR Hile Kuruluna üstelik çığırmak istiyorum. Şuanda sanırım Asır Çelik firması KARDEMİR’in yönetiminde ticaret yaparak duruyor. Kamil Güleç Bey’in yönetiminde bulunmuş olduğu Çağ Polat firmasına KARDEMİR’in ticaret etme müsaadesi duruşma kararıyla tahrip edilmiştir. KARDEMİR’in hukukçularına da sesleniyorum. Yerel mahkemenin verdiği kararı ayrımsız uygulamalarını talep ediyorum. Bu çerçevede orada bulundukları murafaa kararları ile esbak yıllardaki haklılığımız ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda gösterdiği mücadelede mugayeret partilerinin birlikte olmamasına aksülamel gösteren Orhan, şunları söyledi: “2021 yılında 3.8 bilyon TL, 2022’nin evvel 6 ayında 2.3 bilyon TL kar ederken Cumhurbaşkanımızı takdir etmeleri gerekir Buradaki haksızlığı ve yapılanların yanlışlığını görmüştür. Buraya gönderdiği arkadaşlarımız de burayı çok sunturlu yönettiler ve yönetmeye bitmeme etmektedirler. Sonuç olarak KARDEMİR çok adamakıllı ayrımsız yere gelmiştir. Daha de önü açılmıştır.” – KARABÜKShare: