Organize yanlışlık örgütlerine müteveccih “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım (ÇIFTLIK) Daire Başkanlığı koordinasyonunda, kombinasyon cürüm örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltı kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması üzere 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 bed yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Umumi Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda organize suç örgütleriyle savaş kapsamında daha önceki planlı operasyonların arkası sıra çalışmalara bitmeme edildi.
Bu kapsamda kıran şeridinde yaşayanların üstünde takı, zor, tehdit ve çaba yöntemlerini kullanarak kendilerini ihtişam erklerinden yüksek göstermeye müteharrik, mevki turizmini inatçı etkileyen mafya tipi birleştirme suç örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayıcı yanlışlık gruplarına müteveccih Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Kat Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Aydınlık, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Cıvıl Cıvıl, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak kalkışmak için 20 ilde “yanlışlık hizmet etmek amacıyla teşekkül kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında plaçka, tefecilik, zılgıt, isteyerek öldürme” suçlarını faal 12 kombinasyon yanlışlık örgütü tespit edildi.
Ayrıca söz konusu örgütlere silah realizasyon ederek 6136 çevrilmiş Kanun’a muhalefet suçunu hareketli, amme güvenliği ve barışına yıldırma oluşturan 27 suç grubu belirlendi.
Bunun konusunda Cumhuriyet Altını başsavcılıkları tarafından haklarında teftiş kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabah senkronik “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 tafsilatlı namlulu cebe, 4 bin 159 skor fişek, 16 bıçak, haddinden fazla sayıda cebe parçası, balistik yelek, çokça miktarda bireşimli komprime, bireşimli ecza, duman, metamfetamin, eroin, 3 bin 100 cali Amerikan doları ve çokça sayıda çek, hisse senedi ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 dalavereli yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik icraat ise sürüyor.

Share: