Odun ve kömür sobalarına talep arttı

Odun ve kömür sobalarına talep arttı

ORDU Ordu’birlikte kestirmece 70 yıldır odun ve kömür sobası satışı özne 82 yaşındaki Meze Çabuk, sonuç yıllarda sobalara olan talebin yeniden arttığını söyledi.

1952 yılından bu yana Ordu’nun Altınordu ilçesinde soba satışı ve tamiratı yapan Alay Tez vatandaşların faturalarının erdemli gelmesi dolayısıyla sonuç zamanlarda soba kullanmaya başladıklarını dile getirdi. Havaların ahit geçtikçe soğumasıyla doğalgazlı evlerde dereceler yükseldi, sobalı evlerde ise ateşler yanmaya başladı. Ordu’dahi özellikle doğalgaz sıfır evlerde kışa hazırlık amacıyla vatandaşlar soba ihdas telaşına girdi. Altınordu ilçesinde 70 yıldır soba satışı ve tamiratı fail Küçümseme Acele, bu sene soba satışlarının arttığını söyledi.

“İyi ısı kabul etmek üzere bacaların saf olması gerekiyor”

Soba kullanmanın de kuralları olduğunu ve elan mebzul bir ısı almak üzere bacanın bozulmamış olması gerektiğini söyleyen Çabuk, “Sobaya kâm çoğaldı. Demincek soba ve boru rağbette, son birkaç seneye göre satışlar iyi. Sobaların kâffesi yanar ama yakmasını sanmak geçişsiz. Kuralına bakarak dolduracağız ona bakarak yakacağız. Yakılan sobadan daha dolgunca görmek için bacanın akman olması gerekiyor. Kuzine ve alışılagelen evlerde beğenilen sobalarımız hep farklıdır. Hepsinin ayrımlı aynı özelliği var mesela vatandaşlar kuzinenin fırınından da yararlanabiliyor, üstü kullanılabiliyor ama normal sobalarda bir tane benzeri yerden iş yapılıyor” dedi.

“Fiyatlar iki katına bundan sonra”

Soba fiyatlarının güzeşte yıllara bakarak iki katına çıktığını dile getiren Acele, “Tığ yıllardır kömür sobalarının hep tamirlerini yapıyoruz, parçaları dahil herhangi bir şeyini yenileyebiliyoruz. Soba fiyatları geçen senelere bakarak yüzdelik beniz arttı, fiyatlar 650 liradan başlıyor bin 500 liraya kadar ulaşıyor” ifadelini kullandı. Kısaca 50 yıldır Alay Acele’un yanı sıra kalfa olarak çalışan Necati Âdeta ise yıllardır bu mesleği yaptığını kendilerinden bilahare soba tamiri eden kimsenin olmadığını belirterek, “Bu işi kullanılmamış nesillerin de öğrenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: