Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesinin “İhtisaslaşma Stratejisi ve Öğün Haritası” tanıtıldı

YÖK Lehçe Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı’na “Katıksız ve kültürel miras turizmi” alanında karışma edilen Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi (NEVÜ) eliyle hazırlanan “İhtisaslaşma Stratejisi ve Misil Haritası” tanıtıldı.

NEVÜ’den yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Ilbay Şinasi Kuş Kurultay ve Hars Merkezi’ndeki program, Güzelce Sanatlar Fakültesi tedrisat üyelerinin enstrüman dinletisi ile başladı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, kültürel ve katıksız bırakıt değerlerinin korunmasının önemle üzerinde durulması gerektiğini belirterek, “Hazırlanan strateji ve kez haritasında düzlük alan proje ve faaliyetlerin kentimize ve Kapadokya’ya çok hayır olacağını düşünüyorum. daha çok kamu yönetimi yerine bu nev girişimlere desteklerimiz devam edecek. Cemi paydaşlara teşekkürname ederim.” ifadelerini kullandı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Cömert Aktekin ise oluşturulan İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nde akademik ve yönetsel personelin fariza yaptığını, literatür ve yer çalışmasını içeren araştırma döneminin peşi sıra “İhtisaslaşma Stratejisi ve Kere Haritası” hazırladıklarını belirtti.

Bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamanın üniversitelerin anne hedefleri beyninde vadi aldığını vurgulayan Aktekin, şunları kaydetti:

“Natürel ve kültürel mirasın sürdürülebilirliğine yardım sağlanması, Kapadokya’nın turizminde öncü destinasyon konumuna gelmesine katkı sağlanması, üniversitenin ihtisaslaşma alanında araştırmalar yapan, teknoloji üreten, özellikle bu alanda girişimciliği isteklendirme fail, yenilikçi aynı kalıp haline getirilmesi, eğitim faaliyetlerinin, ihtisaslaşma alanında uzmanlığı sağlayacak biçimde istihdam sağlayıcı tarafların beklentileri de dikkate alınarak geliştirilmesi, havza sakinlerinin soylu erki, sosyal ve kültürel gelişimlerine ulama sağlanması üniversitemizin temel hedefleri arasındadır. Hazırlanan ‘İhtisaslaşma Stratejisi ve Yol Haritası’nda, ihtisaslaşma programlarına ait hazırlanan yöntem tasarımları, NEVÜ yoluyla 2022-2026 yılları arasında hayata geçirilmesi planlanan proje ve faaliyetlerin verimlilik durumlarının takibini içeren takip ve kıymetlendirme göstergeleri meydan alıyor.”

Konuşmaların arkası sıra İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Donmuş, düzentileme ve hedefler üzerine banak yaptı.

Share: