Nevşehir haberleri | Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin “İhtisaslaşma Stratejisi ve Kez Haritası” hazırlandı

YÖK Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı’na “Katıksız ve kültürel miras turizmi” alanında dahil edilen Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesinin (NEVÜ) “İhtisaslaşma Stratejisi ve Posta Haritası” hazırlandı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bonkör Aktekin, hazırladıkları “İhtisaslaşma Stratejisi ve Sefer Haritası” ile ilişkin gazetecilere, 12 Teşrinisani 2021’birlikte YÖK’ün aldığı kararın ardından İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kurarak değişik toplantılar gerçekleştirdiklerini, hür teşebbüs, amme ve akademik kadroların görüşlerini aldıkları belirtti.

Üniversitelerin terbiye, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra bulundukları bölgenin kapasitesine, konuşu imkanlarına yönelik politikalar geliştirdiğini de kaydeden Aktekin, turizm, seramik, dijital müzecilik alanlarında proje hazırladıklarını aktardı.

Bölgede, turizm hizmeti çoğaltma ve sektörün kayırıcı kaynağı potansiyelinin daha da profesyonelleştirilmesi amacıyla da düzentileme yürüteceklerini dile getiren Aktekin, şöyle konuştu:

“Hazırladığımız projeleri Cumhurbaşkanlığına ve YÖK’teki ilgilendiren birimlere sunduk. Bunun üzere mukteza mukabele hazırlıkları devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl 10’dan aşkın projeyi hayata geçireceğiz. Hayata geçirdiğimizde hem kamu hem özel sektöre turizm alanında arzulu, akademik katkılarımız devam edecek. Bu bölgenin turizm potansiyelinin henüz tüvana işlenmesi, sektörün henüz nitelikli bakım üretmesi, zenginliklerin hem millî hem uluslararası kamuoyunda daha çok bilinmesi anlamında üniversitemizin şişman katkıları olacak.”

Avanos ilçesinde, NEVÜ bünyesinde hayatiyet sürdüren Kapadokya Cıvıl Cıvıl Miras Müzesi’ni sayısal ortama aktarmaya müteveccih iş yaptıklarını anlatan Aktekin, “Kapadokya bölgesinin ensesi kalın kültürel hazinelerini, fotoğraflarını, arşivlerini dijital ortama aktaracağız. üç boyutlu sanal müzecilik imkanlarını birlikte kullanarak özellikle yerli ve ecnebi turistlere, ‘Orta Çağda Kapadokya’ adı altında bölgenin geçmişini deneyimleyecekleri mevhum düzlem hazırlıklarımız devam ediyor. Mevhum müzecilik imkanlarını de kullanarak evcil ve yabancı turistlere bölgeyi tanıtacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: