Nem ve Nem Gidericiler

Su buharının oluşumu ilginç bir süreçtir. Sıcaklık yükseldiğinde meydana gelir, bu da moleküllerin daha hızlı hareket etmesine ve birbirleriyle daha sık çarpışmasına neden olur. Sonuç olarak, hız artar ve bu da moleküllerin çarpışma şansının artmasına neden olur.

Su, açık pencerelerden veya üzerine yerleştirildiği nemli bir yüzeyden buharlaşır. Ne kadar su buharı oluşacağını etkileyen faktörlerden bazıları sıcaklık, nem, hava basıncı ve rüzgar hızıdır.

Nem ve nem kurutma cihazı, evinizi rahat bir sıcaklıkta tutmada önemli bir rol oynar. Bu yazıda nemin nasıl oluştuğu, nemin nasıl ölçüleceği, nem kurutmanın ne olduğu ve nem alma cihazının kullanım alanları ele alınmaktadır.

Nemin genellikle atmosferdeki havayı dolduran, yavaşça yükselen bir buhar olduğu düşünülür. Gerçekte bu doğru değildir; içinde nem olmayan “saf” hava diye bir şey yoktur. Oksijen ve nitrojen gibi ilk bakışta öyle görünmese de her zaman birbirleriyle bir çeşit karışım halinde olan birçok farklı gazdan oluşur. Bu gazlar tüm Dünya yüzeyini kaplar ve sürekli değişen bir atmosfer yaratırlar.

Nemin ölçülebilmesinin iki yolu vardır: bağıl nem (RH) veya mutlak nem (AH). Bağıl nem, gram/kg veya libre/küp olarak ifade edilen su buharı kapasitesinin yüzdesi olarak havada ne kadar su buharı bulunduğunu ifade eder.

Evinizde bir nem giderici olması olağan bir durumdur. Toplanan suyu emen fanlar sayesinde havadaki nemi uzaklaştıran ve ortamın kuru kalmasına yardımcı olan bir cihazdır.

Nem bir enerji şeklidir ve her yerde özellikle evlerimizde bulunan farklı formları vardır. Evinizde çok fazla nem olduğunda, kendinizi pencerelerde, su taşıyan borularda veya zemindeki havuzlarda yoğuşma ile bulacaksınız. Bu, uygun havalandırma ve nem alma ile önlenebilir.

Nem, atmosferdeki nem miktarıdır. Metreküp başına gram veya fit küp başına pound cinsinden ölçülebilir.

Nem, su buharı ve yoğuşma gibi birçok kaynaktan üretilir. Nem, bitki veya kumaş parçası gibi yüksek nem içeriğine sahip bir nesne kuru bir yüzeyle temas ettiğinde de oluşur. Buharlaştırmayı kullanarak havaya su ekleyerek de nem üretiyoruz.

Nem, dünyadaki yaşam için gereklidir çünkü Dünya’nın toplam atmosferinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur ve tüm bitkilerin düzgün bir şekilde büyümesi için buna ihtiyacı vardır.

Nem, suyun sıvı halidir. Sıvı özelliği gösteren ve akma kabiliyeti olan madde olarak tanımlanır. Doğada iki tür nem vardır: katı nem ve gaz nem. Bu yazımızda nem nedir, nasıl oluşur, nasıl davranır ve neden nem alma cihazları tercih edilir bundan bahsedeceğiz.

Nem, suyun sıvı halidir. Doğada bulunabilir veya yapay olarak yaratılabilir. Maddenin bazı özellikleri sıvı, bazı özellikleri ise gazdır. Nem ölçümü söz konusu olduğunda, nemin havadaki su buharı miktarını ifade ettiğini, “bağıl nem” ise doymuş havanın maksimum kapasitesinde kuru havaya maruz kalması durumunda ne kadar su buharı olacağını ifade ettiğini bilmelidir. İlki “Termometre” ile ölçülürken, ikincisi “Higrometre” ile ölçülür.

Share: