Nazır Yardımcısı Gizligider’den sözleşmeli hayvancılık ve tarıma geçiş müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bilcümle konuşulan fakat sistematik namına başlanamayan sözleşmeli hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye mevrut Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz ve YANLIŞSIZ Fırka Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” canlılık ve dinlenme alanında oluşturulan “Bala Tarım Akademisi”ni görüşme etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonra tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere fert suyu verdi.

Ardından İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, vekillik olarak herkesin arazide görev yaptığını söyledi.

Gizligider, “Tığ Ankara’bile politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesin doğrudur, heybet yaptıysa mutlak doğrudur” kabilinden iddialarının olmadığını belirterek, “Bazı sorunlarımız varsa bütün alay malay istişare ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda dahi çözüme kavuştururuz. Şükür bu sene sabık seneye bakarak henüz gani bir sezon geçirdiğimizi düşünüyoruz. Hububat yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem değer hem üstelik artağanlık bakımından sunturlu tıpkısı yıl oldu. Cenabıhak de kul bile yardım etti. Salim olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız tıpkısı şekilde başkaca zaman zaman yükselterek akseptans etti ve balaban benzeri bindi verdi.” diyerek konuştu.

Bugün itibarıyla bakir mevzuat çalışmalarının neticelendiğini belirten Gizligider, şöyle bitmeme etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve ekincilik var. Kontratlı hayvancılık ve ekincilik bilcümle konuşulur amma tıpkı soy Türkiye’de dizgesel yerine başlayamadı. İnşallah çıktı buna geçiyoruz. Bu, yetiştirici, tüketici ve satın alanın de korunduğu aynı tümce. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin baştan sigorta zorunluluğunun bulunduğu, arkası sıra ‘benim param ödendi, ödenmedi, ekinci bana ürünü verdi, vermedi’ kabilinden tartışmaların tamamının biteceği bir cümle getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin de ağır kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, tekrar getirecekleri cevaz sistemiyle de ne toprağa ne ekileceğini sınırlamak istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse biz destek vermeyeceğiz. Çünkü başka cins bu işaret desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel tıpkısı yayın para ediyor ve bütün ona yükleniyor. Altta suyun, deponun yahut pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları dizgesel olarak kişiselleştirmek istiyoruz. Gerçekte toprağa ne ekilecek, asırlarca belli. O kendini anlatıyor, söylüyor. Tığ ona dayatıyoruz ayrımsız şeyleri. Amma doğayla baziçe olanaksız. Eninde sonunda huy kazanır. Evvel bu toprağı ve suyu korumak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin bütünü fantezi.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “kent tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, kullanılmayan vadiler, Kaynak arazilerinin tarıma kazandırılmasının bahis konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, çıktı “eNabız” kabilinden tıpkı sistemi hayvancılıkta de başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Örnek olarak hayvanın anası ve babası ki, aşısı hangi, hastalığı hangi olmuş, cinsi ne, bunların hepsini kollamak geçişsiz. Gine bu sistemi nebati üretim bazında de fayrap etmek istiyoruz. Bunları inşallah çökertme telefonuna sığdıracağız. Bu bizim üzere çok mefret. Zira şişman bir kayırıcı kaynağı israfında bütün beraber ne efsus ki bulunuyoruz. Esasen tayyareci mülk namına Konya’bile başlattığımız ve henüz bilahare Türkiye’ye duyurmak istediğimiz ‘Gelir Himaye Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Destek sistemini dahi inşallah değiştiriyoruz. Geçenlerde ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize teşrinievvel zamanı desteklerin çoğu ati. Yani baştan alacaksınız. Bunun içerisinde süt, basma, ilacı var. Bunu da akçasal yerine değil, ayni kendisine yüklemek istiyoruz.”Share: