Nazır Kirişci: “Tarım ihracatı 30 milyar dolarları aşacak”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Biz 2002’birlikte 3 milyar 700 milyon dolarlık ekincilik ihracatı yaparken zaman 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 milyar dolarları aşacak” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini kabul etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda mütekellim Bakan Kirişci, tarımın dünyadaki küresel krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği aynı düzlük olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar tarım arazisi ayrımsız şekilde ekincilik dışına çıktı”

Vekil Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu mevki bire bir ekincilik ülkesi ancak düşünün benzeri ekincilik kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine rağmen tarım sigortaları konusu aynı mevzuata erbap değildi. Topluluk üreten, fide geliştiren insanlar amacıyla onların emeklerini, karşılığını teyit eden tıpkısı ıslahçı hakları kanunu yoktu. Tarım ürünleri işaret yerine 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 mahiye tıpkı periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar tarım arazisi ayrımsız şekilde tarım dışına daha çok. Bu 32 yılda tarım dışına çıkan alan Konya ve Sivas’ın bütün tarım yapılan alanının adam değeri olan ayrımsız kayran.”

“Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu belirten Icra Vekili Kirişci, ekincilik ihracatının 30 bilyon doları aşacağı mesajını vererek, “2002’da tığ 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken bugün 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak. Benzeri taraftan insan artıyor, bir taraftan misafirler artıyor ayrımsız taraftan ihracat artıyor ama tıpkısı birlikte toplumun ihtiyacı artıyor. Tığ büyüyen, büyümesini sürdüren benzeri ülkeyiz. Bu tahaccüm bitmeme edecekse buna akıllıca çalışmalar araklamak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Gelecek sene ülkemiz üzere, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Bakir 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın nezdinde Türkiye 100 yılı yerine adlandırıyoruz. Bu 100 yıl Türkiye’nin global tıpkısı aktör olduğunu kabullendiği döneme denk geliyor olması anlamlı olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye üzere önemli aynı nişane olduğuna dikkati çekerek, “Bizim üzere buğday mühim tıpkısı üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim tarz bankamızdır. TMO’nun deposunda şayet bu mahsulat evet ise TMO piyasada kavisli yapana bunu yeryüzü pahal şekilde cezasını ödettirir. Amma bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını sunma ongun şekilde TMO yönetiyor. Özge alanlarda birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Yasaklanması müstelzim ürünleri yasaklarken yer saha durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. Hiç yasaklamadığımız mahsulat da var” diye konuştu.

Vekil Kirişci’den ‘site tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye başka tıpkı bölgeden gelmesinin geri hizmet maliyet açısından faziletli olduğunu, bunun kent tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Icra Vekili Kirişci, şunları kaydetti:

“Geri Hizmet maliyetleri serencam paye faziletkâr, bunları hor çekmiş olacağız. Burada kitap tazeliğini en hassaten geçmek kadar durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya gelecek olursak kırsal kalkınma çalışmalarımız var. Tığ bu site tarımı sayesinde kentlerimizin mümkünse içinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta girmek üzere değilse çevresinde amma burada Nevşehir Kozaklının ayrı aynı durumu var çünkü buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, ama Kozaklı’bile jeotermalin bulunması bizim için çokça şişman tıpkı mevhibe. İnşallah bunun temelini ati yıl atacağız. O bölgede ayrıksı jeotermal kaynakları varsa gene Kozaklı’bile yapılacak. Tığ kente göçü benzeri tereyağını infirak edip margarine intikal kabil görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ego Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe örnek olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Ilbay Becel’in birlikte SELIM Öğür Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Jandarma ve Yücel Menekşe, Nevşehirli hareket adamları ile çiftçiler vadi aldı. Kabulde Icra Vekili Kirişci’ye Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider eşlik etti. Program, Nevşehir heyetinin Icra Vekili Kirişci’ye ödül arz etmesiyle son buldu. – ANKARAShare: