Nazır Kirişci: “Cumhurbaşkanımızın eş olduğu şişman kavrayış sayesinde hububat koridoru dünyaya derin tıpkısı oh çektirdi”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tıpkı sekans musahabe ve incelemelerde çıkmak amacıyla geldiği Dert’üstelik Ekincilik Otopark’ın açılışını gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yatırımların açılışı, temel atma töreni ve tarım sektörü temsilcileriyle bir araya katılmak üzere Veca’ya geldi. Ziyaretlerin arkası sıra Nazır Kirişçi ve beraberindekiler Tarım Otopark’ın açım törenine katıldı. Törende mütekellim Icra Vekili Birim Kirişçi, “Cumhurbaşkanımızın ehil olduğu iri anlayış sebebiyle hububat koridoru dünyaya yoğun ayrımsız oh çektirdi” dedi.

“Cumhuriyetimizin yıpranmamış yüzyılının eşiğinde, iri ve hararetli Türkiye hedefi doğrultusunda, var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Icra Vekili Kirişçi, “Ekincilik, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun kamu ülkeler üzere, insanların asıl ihtiyaçlarını karşılaması zımnında, dirimsel bir öneme sahiptir. Çağımızda en üst teknolojik imkanlara erbap gelişmiş ülkeler dahi zirai üretimin vazgeçilemez olduğunu zaman gelinen noktada tıpkı kere henüz kazanç etmiş durumdadır. Salgın emraz, yaşanan savaşlar, çabuk kişi artışları, iklim krizi, zirai üretimin insanlık üzere hayati önemini çarpıcı bir şekilde kamu dünyaya hatırlattı. Sayın Cumhurbaşkanımızın sahip olduğu balaban uyanıklık sayesinde dünyaya derin ayrımsız oh çektiren tahıl koridoru, akıbet dönemde malumunuz sunma şişman küresel krizlerden biri haline gelmişti. Bu krizin çözümünde sunu büyük hisse sahibi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan minnettarlık ve minnetlerimizi sunuyoruz. Bu güç sıkıntı, tarihimizin ve coğrafyamızın bize kaçınılmaz kendisine yüklediği nazik bir görevdir” dedi.

“Dert’ya son 20 yılda 7,3 bilyon teklik tarımsal bindi ve yatırım yaptık”

Tarımda aktif olmadan, yaşayan Türkiye’yi mensur edemeyeceklerini kaydeden Icra Vekili Kirişçi, “Ekincilik sektörü SELIM Fırka Hükümetleri amacıyla, Bakanlığımız için dün da önemliydi, zaman de muhteşem, yarın üstelik oylumlu olacak. Önemli bölüm adına tanımladığımız tarımda, küresel tıpkısı oyuncu kalkışmak, bizim amacıyla ayrımsız bağımsızlık ve ileri meselesidir. Sonuç 20 yılda tarıma yaptığımız yatırımlar ve desteklemeler, bu konudaki hassasiyetimizin arz pir yansımalarıdır. Yaşanan krizler sonrası bile tamam enerjimizi hem milletimizi hem de ati nesilleri güvence altına algı atılımları akdetmek üzere harcıyoruz. Balkı’ya son 20 yılda 7,3 bilyon liralık zirai bindi ve yatırım yaptık. Tarımsal bindi 2002’ye bakarak 8 kat artırılarak 29,4 milyon TL’den 227,3 TL’ye yükseltilmiştir. Tarımsal istihsal değerini 10 intaç artırarak 497 milyon liradan 5,2 milyar liraya ulaştırdık. Ayrımsız şekilde tarımsal ihracatı eksiksiz 25 katına çıkararak 134 bin dolardan 3,3 milyon dolara çıkardık. Toprak ürünleri yüzde 110, semere üretimi yüzdelik 250 arttı. Bildiğiniz üzere büyüklük genelinde önemli ve yeryüzü açığı olan 21 ürünü kesim bazında destekliyoruz. Ağrı’bile da arpa, aspir, ayçiçeği (ekolojik ortam), buğday, yasmık, nohut, patates ve yem bitkileri almak amacıyla 8 ürüne destek veriyoruz. Kentimiz, hayvancılık için nazik önem taşıyan korunga üretiminde Türkiye’de üçüncüdür ve ülkemizin ihtiyacının yüzde 9,7’sini karşılamaktadır. Büyükbaş efsanevi sayımızda 2002’ye nazaran yüzde 17 (353 binden 413 bine), katışıksız kovanı sayısında yüzde 1047, bal üretiminde yüzde 515, süt üretiminde ise yüzdelik 65 artış sağlandı. Dert’birlikte 286 bin dekar alanda otlak ıslahı çalışmasını tamamladık. Sonuç 20 yılda 254 milyon teklik yemleme bitkileri desteği sağladık. Hayvancılıkta yerel üretimi terviç modeli çerçevesinde; eskimemiş yapılacak veya modernize edilecek dam ve ağılların inşaatına yüzdelik 50 atıfet sağlıyoruz. Faziletkâr verimli erkek maya alımında (kele, koç, teke) yüzdelik 80 hibe veriyoruz. Buzağı desteği çerçevesinde programlı aşıları işlenmiş 4 ay ve cisim yaşta ve arttırma destekleme kriterlerini taşıyan buzağılara 925 TL/mebde’a büyüklüğünde destek sağlanabilmektedir. Antrparantez Maya Düve Alım Desteği Projesi ile TÜRKVET’e mukayyet işletmeler üzere damızlık düve alımında yeryüzü birkaç, genişlik aşkın 20 lider olmak üzere çalım bedelinin yüzde 40’ı oranında mevhibe verilmektedir. Maya Çalıştırıcı Teke Üretim Projesi ile yeryüzü beş altı 500 baş kapasiteli Maya Çalıştırıcı-Teke Üretim Merkezi kurulumunda ayla yapımına, aygıt-ekipman alımına ve koca maya hayvana (belletici-teke) yüzde 50 atıfet sağlıyoruz” diyerek konuştu.

“Çiftçimiz ihtiyaç duyduğu anda basılmış ve mazotu temin edebilecekler”

“Zirai desteklerin değme güzeşte dolaşma elan çeşitlendirip üreticileri perçinlemek istediklerini kaydeden Vekil Kirişçi, “2021 yılında hububata dekar başına 22 TL mazot, 20 TL matbua desteği veriyorduk. Toplamda 42 TL’lik bu desteği mazotta 75 TL’ye, gübrede 46 TL’ye yükselterek hep desteği 121 TL’ye çıkarıyoruz. Bir zamanda hububat ürünlerinde mazot ve basma desteğini tahminî 6 ay öne çekiyoruz. Motorin ve matbu desteklerini üreticilerimizin kartlarına tanımlayacağız. Çiftçimiz ihtiyaç duyduğu anda basma ve mazotu temin edebilecekler” şeklinde konuştu.

“Bu sene içre 400 bin rekiz daha dikeceğiz”

Ormanları korumak amacıyla türlü tedbirlerin alındığını tamlayan Bakan Kirişçi, “Ekincilik ve Orman Bakanlığı namına Yeşil Vatan’ımızı koruyacak tedbirler alıyoruz. 183 almanak esaslı çınarımız Orman Umumi Müdürlüğümüz tarafından 2003-2021 döneminde ilimizde 27 bin hektar arazide düzentileme yapılarak 5 milyon 450 bin fidan toprakla buluşturuldu. Bu yıl zarfında 400 bin ağaç henüz dikeceğiz. 1 site ormanı kurduğumuz ilimize bu sene içerisinde 20 hektar alanda Kavim Ormanı kazandırıyoruz. Ülkemize çok cesim hizmetlerde bulunan DSİ Umumi Müdürlüğümüz üstelik son 19 yılda 2,5 milyar liralık yatırımla 52 kuruluş hizmete açtı. Zaman de Tarımpark Projemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Balkı Valiliği İl Özel İdaresi vasıtasıyla akçalanmış edilerek gerçekleştirilen yatırıma kestirmece 17 milyon 500 bin liralık harcandı. Tarım Otopark’ta 139 skor makine takım, çiftçilerimize ihtiyaç duydukları seçkin alanda hizmete hazır haldedir. Kızıl üreticilerimiz, ihtiyaç duydukları takım makinelere güdük sürede ulaşabileceklerdir. Esasen bu yatırım içinde Rençper Eğitim Merkezi de yer almaktadır. Minval sebebiyle herhangi bir dönemde çiftçilerimiz, uzmanlar marifetiyle sınıflarda verilen kuramsal bilgilerin yanında demonstrasyon amacı ile yetiştirilen ürünler eşliğinde sahada kılgılı terbiye alabileceklerdir. Böylece çiftçilerimizin önemli ve eklenmiş değer olarak elan değişik ürünler yetiştirmeleri amaçlanmaktadır. Yapılan bin metre karelik tutkun alan içerisinde yüz metre karelik çiftçi yetişek merkezi birlikte güruh salonları ve yavru işporta alanı üstelik hizmete sunulmuştur. Tekrar Tarım Park’ta kısaca 40 dekar alanda tahıl, endüstri bitkileri, yem bitkileri, göveri ve çilek ile gelişigüzel 4 sayı 250 metre karelik seralar içerisinde göveri fideleri, bezgi bitkileri üzere bir nice ürün yetiştirilecek. Balkı’mıza ve üreticilerimize değer katacak bu yüce yatırımın aldatıcı, iyi olmasını diliyorum. Bu domuzuna ve yerinde yatırım için başta Sayın Valimiz oluşmak amacıyla tamlık emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Şehir içre mütezayit ahırlar ayrımsız bölgede toplanacak”

Bakan Kirişçi, “Antrparantez Balkı Uray Başkanlığımızın bile tarıma müteveccih hizmetlerini yakından strateji ediyorum. Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi’hangi biz üstelik Mekân ve Şehircilik Bakanlığı ile gelişigüzel bindi veriyoruz. 314 dam ve 3 veterinerlik binasını dahil olduğu proje ile şehir zarfında artan ahırları tıpkı bölgede topluyoruz. İnşaatı bitmeme eden proje amacıyla 1 bilyon lira envestisman gerçekleştirilecek. Gine belediyemizin vücut entegre tesisi projesini kebir buluyoruz. Tarıma yaptığı ulama ve yatırımlarından etraf Veca Belediye Başkanımıza bile şükranlarımı iletiyorum. Sözlerimin sonunda şurası bilmenizi iştiyak ederim: Üreten dizge bizim üzere kıymetlidir. Bu yüzden tıpkısı sefer elan söylemekte kâr görüyorum. “Sen üret yeter” diyoruz” şeklinde konuştu.

“Tığ senin yanındayız, tığ senin arkandayız.”

Bu ülkenin üreten herkese kaçınmak duyduğu kabilinden, üreticilerine bile çiftçilerine birlikte ayrı bire bir çekinmek ve ayrı tıpkı yârenlik duyduğunu vurgulayan Vekil Kirişçi, “Mütekâmil ülkeler ilkin tevessül etmek üzere mecmu dünyanın politik, sosyal, iktisadi sorunların ateşi ile adeta kavrulduğu tıpkısı dönemden geçiyoruz. Siz üretenler sayesinde bu dönemi problemsiz geçiriyoruz. Sizlerin sorunlarının farkındayız. Bu problemlerinizin çözümü üzere sakil hız içindeyiz. 2023 ile başlayan ülkemizin bakir yüzyılında, eskimemiş sükse hikayeleri yazmak için değme zamanki üzere sizlerle ahali ele veriyor, istişarelerimizi sürdürüyoruz. Zaman, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük Türkiye’yi inşa etme konusundaki azmimizi, tehlikesiz olun dipdiri koruyoruz. Çünkü burada bizim Türkiye aşkımız var. Bize gönül edilen Cumhuriyet’i, 20 sene ortamında getirmiş olduğumuz noktadan haddinden fazla daha ileriye taşıyacak benzeri sürecin içindeyiz. Cumhuriyetimizin bakir yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, ekincilik sektörümüzü umum anlamıyla şaha koymak istiyoruz. Kendimize olduğu büyüklüğünde, bu noktada çiftçimize, yetiştiricilerimize ve girişimcilere güveniyoruz. Lafla değil, yaptığımız icraatlarla Türkiye’yi bilcümle birlikte 21. yüzyılın henüz aşkın ışıldak yıldızı haline getireceğimize inanıyorum. Tığ 32 vahit ve doğru kurumlarımızla, bakanından teknisyenine, mühendisinden işçisine, memuruna kadar 154 bin çalışanımızla siz üreticilerimizin hizmetindeyiz. Üretimde verimliliği tezyit etmek ve sürdürülebilirliği icat etmek üzere uygulayım bilimi ve bilişimi yakından strateji ediyoruz. Yaşamın temas alanında hayatımıza giren makineleşme, dijitalleşme ve bileşimli zeka, tarım politikalarımızın ana ruzname maddelerindendir. Bu nedenle Ekincilik Otopark gibi yatırımları değerli buluyoruz. Parkın yine berceste olmasını istek ediyorum” açıklamalarında bulundu. – AĞRI

Share: