Nazır Kirişci: Adalar denizi bire bir barış denizi olsun (2)

‘ÜLKEMİZ ÜZÜM ÜRETİMİNDE 6’NCI SIRADA’

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde uray aracılığıyla düzenlenen 50’nci Arsıulusal Bağbozumu Festivali’ne katıldı. Nazır Kirişci, festivalde üzüm hasadına katılarak, pekmez yaptı. Programda konuşan Kirişci, “Biliyorsunuz üzüm, artağanlık, bereket, şifa eylemek. Sizlerin ürettiği üzümler ülkemizin ekonomisinde da oylumlu tıpkısı düz tutuyor. Acun üzüm üretiminde Çin, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’den bilahare geliyoruz. Yani ülkemiz, dünyada 4,2 milyon titrem üzüm üretimi ile 6’ncı sırada vadi almaktadır. Dünya üretiminin tahminî yüzde 5,4’ünü üretmekteyiz. Zayıf üzüm ihracatında ise, ülkemiz yüzde 32’lik behre ile evvel sıradadır. Sonuç 20 yılda, üzüm ihracatımız yüzdelik 225 oranında artarak, geçen yıl 265 bin tona; ihracat değeri adına da bir dönemde yüzdelik 491 oranında artarak yine geçen sene 205 milyon dolara ulaşmıştır. Bu rakamlar sizin emeğinizdir, sizin başarınızdır. Hepinizden Tanrı razı olsun” dedi.

‘SOĞUK GELGEL DEPOSU PROJELERİNE YÜZDELIK 50 HİBE DESTEĞİ VERMEKTEYİZ’Üreticilere destek olduklarını tamlayan Kirişci, “Bakanlığımızca özellikle süt, tezek ve organik tarım başlamak üzere 9 ayrı başlıkta üzüm üreticilerimize bindi veriyoruz. Ayrıca Tarım Sigortaları kapsamında poliçe bedelinin yüzde 50’si Bakanlığımızca desteklenmektedir. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, meyve- sebze el işi, paketleme, bölümleme, antipatik çekicilik deposu projelerine yüzde 50 bağış desteği vermekteyiz. Nevşehir’in geneline baktığımızda; hükümetlerimiz döneminde bugüne büyüklüğünde sizlere yaptığımız zirai destek miktarı yatırımlarla birlikte toplanmış 5,2 milyar TL’yi buldu. Yaptığımız desteklemeler, meyvelerini tabii verdi. İlimizin zirai istihsal değeri 2002 yılında 562,9 milyon TL idi. 2021 yılı bakımından 7 itmam artışla 3,8 bilyon TL’lik zirai üretime ulaşılmıştır. Zirai ihracat ise 10 tekmil arttı. 2002’üstelik 1,3 milyon dolar olan tarımsal dış satım, 2021 yılında 13,9 milyon doları bulmuştur. Bakanlık olarak bir taraftan üreticilerimizi desteklerken değişik taraftan de kaynaklarımızı genişlik hesaplı ve artağan şekilde kullanmamızı sağlayacak projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.’TÜRKİYE, JEOTERMAL ENERJİ POTANSİYELİ BAKIMINDAN 7’NCİ’Jeotermal erke kaynaklarının ekincilik sektörü amacıyla majör olduğuna değinen Kirişci, “Filhakika Türkiye, jeotermal erke potansiyeli bakımından dünyada 7’nci, Avrupa’üstelik ise bir numara tam saha alıyor. Dünyadaki yaklaşık 15 bin dönümlük jeotermal sera varlığının üçte biri ülkemizde bulunmaktadır. Bu alanda acun lideriyiz. Türkiye’nin en balaban ikinci Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni Nevşehir’dahi kuracağız. Kozaklı ilçesinde kuracağımız Tarıma Dair İhtisas Birleştirme Uran Bölgesi’nin temelini 2023 yılının evvel çeyreğinde atacağız inşallah. Kozaklı’mıza, Ürgüp’ümüze, Nevşehir’imize, tekmil ülkemize ve milletimize aynalı olsun” ifadelerini kullandı.’1,5 MİLYAR TL TUTARINDA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ’Kirişci, şöyle konuştu:

“1 milyon 352 bin metrekare alana kurulacak Tevhit Endüstri Bölgesi Projemiz tamamlandığında, mecmu 1,5 milyar TL tutarında yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Burada gelişigüzel biri minimum 25 dekar olan jeotermal erke ile ısıtmalı 40 adet erdemli teknolojik tavhane yer alacak. Ürünlerin işlenme, paketlenme ve depolanması için 16 sayı endüstri tesisi ile beraber Seracılık Yetişek Merkezi ve Ar-Ge Merkezi kurulacak. 1500 kişinin istihdam edileceği bölgede yılda 40 bin titrem istihsal gerçekleştirilecek. Bu projede istihdam edilecek çalışanların yüzde 75’inin eş olacağının dahi altını çizmek isterim. Proje tamamen faaliyete geçtiğinde, ülkemiz ekonomisine bugünün rakamlarıyla yıllık 750 milyon TL katkı sağlayacaktır.”

Share: