Mustafa Adıgüzel: “Kamu Kurumlarına Ilgili Misafirhaneleri, Pansiyonları 3 Aylığına Gençlerimize Açsınlar”

CHP Kalaba Mebus Mustafa Adıgüzel, öğrencilerin tahaffuz sorununa ilişik, “3 aylığına cemi kamu kurumlarına ilgili misafirhaneler, pansiyonlar, sair topluluk ve vakıfların konaklama alanlarını, yerli yönetimler tekrar öz alanlarını gençlerimize açsınlar. Bilgisizlik ve Spor İl müdürlüklerimiz illerdeki sıradan pansiyon ve otelleri kiralayarak 3 aylığına acul tıpkı hal üretebilir” dedi.

CHP Kalaba Mebus Adıgüzel, öğrencilerin barınma sorununa ilişik izah yaptı. Adıgüzel şunları kaydetti:

“HANGİ OTEL ODASINDA 6 KİŞİLİK YATAK VAR SAYIN ERDOĞAN?”

“Kullanılmamış eğitim sezonu öncesinde esasen on binlerce öğrencimiz açıkta kaldı. Barınma sorunları var. KYK yurtlarında düz bulamadılar. Sülale kiraları dahi arasında. Bir Vakitler 3-4 öğrenci bire bir evde kalabilirken şimdi gaz, zindelik, su fiyatları nedeniyle 7-8’i bir araya gelse götürmeleri olanaklı değil. Şu anda KYK yurtları elverişsiz. Bakmayın siz Erdoğan’ın ‘Yurt kapasitelerini arttırdık’ dediğine. Çünkü kalan dar kapasitesi değil. 3 kişilik odaları 6 şahsiyet yaptılar, basar kapasitelerini arttırdılar. Erdoğan, otel konforunda güçlükle hizmeti vermekle övünüyordu, ne otel odasında 6 nefis akak var Sayın Erdoğan? Sözde ’45 teklik tahsil kredisini dahi 800 liraya çıkarttık’ diye övünüyor. O 45 lira dediği dönemdeki kırat fiyatlarıyla, etraf alım gücüyle bugünü karşılaştırdığınızda bugün bin 600 liralık olması geçişsiz. Aslında 45 liradan 22 liraya inmiş verdiği öğrenim kredisi. Güzeşte sene henüz 8 teklik olan dolar, bir yılda 18 liraya ulaştı Sayın Erdoğan. Karşılaştırdığınız şeyler karşılık şeyler değil.

“HEP KAMU KURUMLARI, MİSAFİRHANELERİ ÖĞRENCİLERE TAHSİS EDELİM 3 AYLIĞINA”

Gençlik Spor Bakanı var. Domates Dolması makinesi kabil yalanın bini bin mülk evet Erdoğan’ı aldatıyor ya da Erdoğan toplumu ve gençleri aldatıyor. Akak kapasitesinde çoğalma filan yok. Her husus arasında. Buradan herkese bire bir davet ayırmak istiyorum. Bu gençlerimiz arasında kalmasın. Şu anda birçok taze, araç yaptırmadan senelerce mesai verip kazandığı okulundan vazgeçip evlerine benzemek zorunda kalıyor tahaffuz sorunu zımnında. Terbiye hakkı anayasal benzeri doğruluk. Bu gençlerimize tıpkısı ahali açalım, konu açalım. Şunu yapalım: Bilcümle kamu kurumları, misafirhaneleri derhal bu öğrencilere tahsis edelim 3 aylığına. Amme hukuksal kişiliğine erbap birçok alım, toplum örgütü var. Bunların hepsinin yurtları var. Yerel yönetimler var. Bunların hepsinin esbak randevularını tahrip ederek, 3 aylığına tamam kamu kurumlarına ilişik misafirhaneler, pansiyonlar, diğer cemiyet ve vakıfların konaklama alanlarını, evcil yönetimler gene özlük alanlarını gençlerimize açsınlar. Gençlik ve Spor İl müdürlüklerimiz illerdeki aşağılık pansiyon ve otelleri kiralayarak 3 aylığına çabuk benzeri hal üretebilir.”Share: