Mürsel Alban’dan Bakan Kirişci’ye: “Gece Yangına Engelleme Eden Helikopterlerin Neden Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Saylav Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçmiş gün ortası saatlerinde çıkan ve kısaca 19 saat bilahare kontrol altına alanın yangına geceleyin görüşlü helikopterlerin engelleme etmediğini söyledi. Alban, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan sorumlu Bakan, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Bozukluk programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Ateş mahalinde şu zaman ki var Orman namına? Gece yangına engelleme fail helikopterlerin illet sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diye sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, güzeşte saat 12: 30 sıralarında ateş daha çok. Yara rüzgar dolayısıyla alevler bölgede çarçabuk yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 hisse senedi makinesi ve 714 orman işçisi müdahale etti. Cuşiş 19 saat sonradan, bu sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

Cuşiş sürerken bölgede tetkik işleyen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, yangına geceleyin havadan müdahale edilmediğini ati sürdü.

“GECELEYIN YANGINA ENGELLEME EDEN HELİKOPTERLERİN NEDEN SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, cemaziyelevvel gece coşkunluk bölgesinde yaptığı açıklamada, “Tıpkısı şeyi merak ediyorum; Marmaris yanarken ormandan sorumlu Bakan, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Illet programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Cuşiş mahalinde şu zaman ki var Orman hesabına? Bu yangını söndürme ile mücadeleyi kimler veriyor? Geceleyin yangına müdahale fail helikopterlerin sebep sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris hala abuhava namına çok ısıdam. Coşkunluk sezonu bitmeme ederken bu helikopterler bozukluk gönderildi? Bunu alçalma ediyorum. Siz özel tepkili uçak bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o hususi jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz ama tün yangına müdahale edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna kadar bekletmiyorsunuz” diye niteleyerek Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA ALARGA HİÇBİR MÜDAHALE BULUNMAYAN”

Yangına geceleyin alarga engelleme olmadığını söyleyen Alban, “Bu kadar orman yandı. Çıkıp kalem kavgası kendisine bize cevap verdiniz. ‘Şu büyüklüğünde helikopter, şu büyüklüğünde tayyare var, yangına engelleme ediyor.’ Soruyorum Sayın Icra Vekili, şu dakika saat 23: 50. Şu an alarga bir tane müdahale var mı? Yangına müdahale ediliyor mu? Gördüğünüz kabil yangına açıktan hiçbir müdahale bulunmayan. Karadan, buralar elhak yalçın yerler olduğu için takkadak yerleşim alanlarına gelmesin diye hazırlık alınmış bekleniyor” dedi.

“ŞU ZAMAN ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda ki koruyor” diyerek soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan icra vekili üzere, ‘Ormanda aynı biricik sigara dumanı tütse biz MOBESE’dahi izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, amma ağırbaşlı bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı açık tıpkı şekilde ortaya imdi. Bunu güzeşte yıl Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz da anlattınız. Şu zaman ormanlar kim eliyle korunuyor? Bu yangınlar sebep çıkıyor” diyerek konuştu.Share: