Muğla’da mermer ocağında Herakles’e ilişkin olduğu melhuz rölyef bulundu

Muğla’nın Milas ilçesindeki antika mermer ocağında toplumsal medya videosu başlamak için yüzey araştırması eden tıpkı gezici vasıtasıyla keşfedilen ve Herakles’e (Herkül) ilgili olduğu değerlendirilen kabartmayla ilgili inceleme başlatıldı.

İlçede işlek Recep Bakraç, izlediği ayrımsız belgeselden esinlenerek antik mermer ocaklarının bulunduğu dağlık alanda sosyal medyada dercetmek için videoteyp çekmeye karar verdi.

Aşırılmış, videoteyp alıştırmak amacıyla yaptığı araştırmalarda Karya Kralı Hekatomnos’un bölgede yaşadığı bilgisine ulaştı. Kaynaklardan ilçedeki Sodra Dağı’nda antik mermer ocaklarının olduğunu öğrenen Araklama, fon girmek amacıyla bölgeye yolculuk düzenledi.

Mermer yüzeyinde rölyef fark fail ve görüntüleyen Intihal, durumu Milas Müze Müdürlüğüne bildirdi. Herakles’e ilgili olduğu ve kısaca 2 bin yıl önce yapıldığı değerlendirilen kabartmayla ait bölgede inceleme başlatıldı.

Aşıramento, AA muhabirine, sosyal medyada takipçileriyle paylaşmak amacıyla arkeoloji, güneş, natür, kasaba alanlarında videolar hazırladığını söyledi.

Amacının Karya Kralı Hekatomnos’a ait bir etki temin etmek olduğunu tamlayan Aşırılmış, şöyle devam etti:

“Hekatomnos’un kabartmalarının, heykellerinin Gümüşkesen Anıtı’na, Euromos Antika Kenti’ne taşınan beyaz mermerlerin nerede çıkarıldığını alçalma ettim ve onları aramaya koyuldum. Madenleri ararken böyle taş üstüne oyulmuş tıpkı rölyef fark ettim. Müze yetkililerine bili verdim. Müze yetkilileri, yaptıkları incelemede bu kabartmanın 2 bin yıllık olduğunu ve alelumum mermer ocaklarında koruma görevi gördüğüne inanılan, mitolojide alp olarak mezkûr Herakles’e ilgilendiren olabileceğini söylüyorlar. Henüz ilk kayıtlarda sıfır bire bir eseri bulmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

Bölgede inceleme yapan Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri, Herakles heykeli olduğunu düşündükleri rölyef ve etrafında tetkik yaparak, alanın kazı bilimsel SİT alanı zar edilmesi amacıyla emek başlattı.

Share: