Mudanyalı yurttaş: “Öz yataklarına bostan yaptılar”

Mudanyalı vatandaş: “Öz yataklarına bahçe yaptılar”

Bursa ve çevresinde dün meydana gelen hâkim felaketinin bildirme çokça etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor

BURSA – Bursa ve çevresinde mazi meydana gelen hâkim felaketinin en haddinden fazla etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor. Mudanya Halitpaşa Mahallesi’nde durma fail bir vatandaş Dalavereli Dere’nin içine kent sakinleri marifetiyle toprak doldurularak bostan yapıldığını sav etti.

Bursa’da güzeşte meydana mevrut yeğin felaketinden yeryüzü haddinden fazla etkilenen Mudanya ilçesinde Bursa Büyükşehir Belediye BUSKİ ekipleri ve Mudanya Belediyesi, AFAD yaraların sarılması üzere canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Baskın sularının yer çokça vurduğu Mudanya Halitpaşa Mahalle sakinleri Keleş Dereye site sakinleri marifetiyle domates, fasulye ekilmek için bostan yapıldığı kanıt edildi.

Halitpaşa’da dükkanı sel suları ve çamurla dolan Makbule Erdoğan, “Yukarıdaki sitenin orada bire bir çınar var ancak onun yanında serbest tıpkısı düz var. Orada değme sene domates, fasulye ekeceğiz diyerek derenin içine bahçe yaptılar. Yıllardan beri, o bahçeyi kaldırtamıyoruz. Mevrut ekiplerle uğraş ettiler. Yakında 5-6 devir yakın yazdım yetkililere, geldiler ama kent sakinleri ortalığı yıktılar. Çınar ağacını kaldırın dedim, çünkü geçen kim selde altı oyuldu kökleri dışarıda kaldı devrilecek diye niteleyerek söyledim. Onun yanındaki bostan kalın çıkartıyor. O bahçe derenin akmasını engelliyor. Bir Iki evvel Büyükşehir Belediyesi yetkilileri geldi, bibi orada bahçeyi kaldırtmıyorlar. Bibi orada domates ekmeyi düşünüyorlar. Bizim dükkanımızda beis çokça aşkın, temizlemeye çalışıyoruz. Güzeşte kez başımıza geldi ama bu büyüklüğünde değildi” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlar ekiplere yardım ediyor; “Dereler ıslah olmuyor”

Halitpaşa Mahallesi’nde zihayat Mustafa Gürel ise “Mudanya’nın Sakil Deresi tashih olmuyor. Aynı derenin 8-10 yılda aynı ıslahat olması gerekiyor. Bu reform olmadığı amacıyla öz taştı. Halitpaşa etrafına bu selin zararı oldu. Esbak mahallelerde bu büyüklüğünde namevcut. Bütün mesele bu derenin tashih olmaması ve taşmasından ibaret. Tığ burada çok iyice bire bir sahn yaşıyoruz. Bizim evimiz efdal bir numara mezuniyet olduğu üzere direnç duvarlarını faziletli yaptık. Bizim evimizde hasar namevcut ama tığ elimizden geldiğince ekiplere destek veriyoruz.Share: