Miftah kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilgilendiren savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal şalter isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları kanıt edilen suç örgütünün tutumlu ve üyeleri seçkin biri için 7 bin 700 yıla kadar mapus istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal vesile isticar şirketlerine ilişkin internet sitelerini kopyalayarak anahtar kiralama vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 bed hakkında planlı sormaca tamamlandı.

3. Tehlikeli Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal şalter isticar şirketlerinin web sitelerini düzme adına tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı engellemek için muhtelif tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık açmak üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli kişiler yerine alınan hatları bölüm dışına çıkarmadıkları ve öz aralarındaki görüşmeleri da Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü sergerde “Korkmaz” harf adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet zarfında çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları alarga kumanda ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere düzlük verildi:

“Ofiste makbul kurumsal araç kiralama şirketlerine ilişik sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına üst sıralara taşınmasını sağladığı, araç kiralamak üzere arayan müştekilerle ofiste call center namına etkin ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve peş yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği durum bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den para çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Dayı” kod ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Dağ bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile devingen bankacılık kod bilgilerini kentler arası çalışan otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve atak bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teslim düz S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde bir araya gelerek iş bölümü halinde akıntı ettikleri, O.Y. vasıtasıyla sunulan irade ve talimatların call center olarak ofiste etkin şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru aynı dilek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları büro üzerinden programlı ve tedbirli debi ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde bir yapılanmaya anbean organize şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi doğmak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin türlü illerindeki müştekileri yapmacıklı web siteleri üzerinden araç isticar vaadiyle dolandırarak nahak yere menfaat bağışlamak üzere aynı araya gelip birleştirme şekilde hareket ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Suç çalışmak amacıyla örgüt kurma, diyet, örgüte üye olma” ve “Bilişim sistemlerini kaplamak yoluyla dolandırıcılık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 şüpheli hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, başka şüpheliler üzere üstelik değişik sürelerde hapishane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal vesile kiralama şirketlerine ilgilendiren genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vasıta kiralama vaadi ile çıkar realizasyon ettiği belirlenen cürüm örgütü ile yanlışlık örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, mecmu 85 çirkin karşı gözaltı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı konusunda polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Münevver, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin Ağacı, Muğla, Kargaşa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’bile gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: