Metin şita şartlarında besicilerin ‘kuzu’ mesaisi böyle görüntülendi

Mukavemetli kış şartlarında besicilerin ‘kuzu’ mesaisi böyle görüntülendi

ERZİNCAN – Antipatik havanın etkin olduğu Erzincan’da koyunların kuzulama dönemi, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin mesaisini artırdı. Besiciler, kullanılmamış doğan kuzuların sağlığı üzere tün ağıllarda kat tutuyor.

Baharın müjdecisi kuzuların doğumları ile besicilerin lezzetli telaşı bitmeme ediyor. Mart ayına kadar bitmeme edecek olan kuzu ve oğlak doğumları, besicilerin sakil güzeşte kış şartlarında mesaisini arttırdı. Dondurucu itici havanın canlı olduğu Erzincan’üstelik üstelik yeni doğan kuzuların esasen tıpkısı zaman ayrılmayan çiftçiler, adeta özlük çocuklarına bakar üzere bakıyorlar. Geceleri kat markajcı besiciler, misil esnasında aylı hayvanların doğumlarına koruyucu yerine kuzunun mıhlı dünyaya gelmesini sağlıyorlar. Antrparantez ikiz veladet yapan kuzulara ana sütü yetmediği için biberon ile bindi sütü verilirken, tıpkısı iş doğumda annesi ölen kuzular için bile uygulanıyor.

Erzincan merkeze bağlı Karatuş köyünde boş artan vakitlerinde besicilik yaparak geçimini sağlayıcı babasına müzaheret fail Mürtefi Leşker, kuzuları beslemenin kış şatlarında zor ama sevinçli olduğunu belirterek, “Kuzularımız burada yemleniyorlar, besleniyorlar. Bağımlı muhtemel karda geldi. Malum bu yörede bayadır bekleniyordu zira yazın nazik bir kuraklık bekleniyordu kar yağmış olmasaydı. Benzeri yandan mutluyuz esasta amma yaptığımız işin zorluğunu çekiyoruz. Hayvanları günde 3 defa yemlenmeye çıkarıyoruz. Bütün hayvancıların işi el amma bağımlı kim bile hayvanlarla birlikte yoklamak, kuzuları incelemek, o sevgiyi duymak gayet adamakıllı” dedi.

Share: