Meteorolojiden nazik sağanak yağış uyarısı! Birlik gücüyle geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemizin şimal, çöz ve maşrık kesimlerinin parçalı ve meydan düzlük çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve şarki su, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Balkı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik oluşmak için espaslı boğanak ve düzlük meydan asuman patırtılı boğanak yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlanmış ve berrak geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel kalkmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağmur düz yerlerde az buçuk azalacağı, değişik yerlerde koskocaman bire bir uymazlık olmayacağı, alelumum mevsim normallerinin altında seyredeceği hesap ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Şark kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette, Doğu Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) yerine eseceği anlayış ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde domestik kendisine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara cebin (şakkadak hâkim, taşma, sebep, yağış çabucak kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) yerine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel görünmek amacıyla boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

EGE

Parçalı, kenar kesimlerinin az bulutlu ve bulutsuz geçeceği anlayış ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz’in yerel atılmak için aralıklı boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel tutmak üzere fasılalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, bölge genelinin yerli tevessül etmek üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, toprak genelinin evcil oluşmak üzere espaslı sağanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde saha saha akva olması bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin yıldız ve günindi kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerel koyulmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel doğmak üzere bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor.

Share: