Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri günde 7 bin savsaklamak üretiyor

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi’nde fırında atlatmak üretmeyi öğrenen öğrenciler, mesleği öğrenmenin beraberinde kazandıkları parayla karı ekonomilerine katkı sağlıyor.

Lisenin Eşya ve İçecek Hizmetleri Bölümü bünyesinde tıpkısı süre önceki kurulan sınai aldatmak üretim tesisinde öğretmenlerin koordinesinde öğrencilere savuşturmak pişirilmesi öğretiliyor.

Tesiste günlük 7 bin ekmek, poğaça ve simitler, pansiyonlarda kalan ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere veriliyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, AA muhabirine, paketlemek fırınının Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 81 ilde hayata geçirmeyi planladığı proje kapsamında yapıldığını aktardı.

Fırını kurup üretime başladıklarını belirten Kökrek, şunları kaydetti:

“Savuşturmak fırınımızın bulunduğu okulda bire bir zamanda taşımalı öğrencilerimiz amacıyla yemek yapılıyor. Ana amacımız öğrencilerimizin üreterek hem servet kazanması hem de mezun olduğunda ferah tıpkısı iz elde etmiş olmasıdır. Bu öğrencilerimiz mezun olduklarında aldıkları icazet teknisyenlik adına geçmektedir. Bu diplomayla aksiyon yeri da açabilmektedirler. Öğrencilerimiz bu üretimi gerçekleştirirken bire bir zamanda minimum ücretin sunma beş altı üçte benzeri oranında ücret kazanıyorlar. Bu şekilde ocak ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.”

Kökrek, ihtiyaca göre seçkin sabık aktarılma istihsal kapasitesini artıracaklarını anlatarak, “Günce 2 vardiya şeklinde çalışırsak istihsal kapasitesi 50 bin ekmektir. Şu zaman günlük 7 bin paketlemek üretiyoruz. Devir içerisinde günce 50 bin savuşturmak uzaklaştırmak için kapasitemizi hızlıca artırıyoruz. Bu hedefe haddinden fazla yakın benzeri zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Öğrencilerimiz üreterek bu okullardan çıkışlı oluyorlar ve tıpkı zamanda istihsal kültürünü birlikte nail oluyorlar.” diyerek konuştu.

Beyaz önlüklerini giyinerek savmak yapan 10. sınıf öğrencisi Başak Yelkovan, ekmek ve diğer unlu mamulleri üretmeyi öğrendiklerini söyledi.Share: