Mersin’deki orman yangınına engelleme sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde mazi sabahleyin başlayan ve rüzgarın dahi etkisiyle Silifke ilçesindeki aynı mahalleye büyüklüğünde yayılan coşkunluk, açıktan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan coşkunluk, rüzgarın üstelik etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayıldı.

Mahallede farklı mevkilere sıçrayan ateş nedeniyle aynı akaryakıt istasyonu, istirahat tesisi ve gâh evler hazırlık üzere boşaltıldı.

Bölgede geceleyin boyunca düzlük ekiplerinin birlikte akşam kuruntu ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına engelleme edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki değişik noktalara sıçrayan yangına sabahleyin saatlerinde dahi albeni ve düz ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Cuşuhuruş dolayısıyla ulaşıma kapatılan Mersin- Antalya D-400 yağız uğrunda de tedbirler sürdürülüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda güzeşte sabah henüz belirlenemeyen nedenle coşkunluk çıkmıştı. Kuvvetli rüzgarın birlikte aktif olduğu bölgedeki yangını sönüm çalışmalarına Mersin’in birlikte Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler destek vermişti. Hararet, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede enerjik olan yangın dolayısıyla hazırlık gayeli 303 konut boşaltılmış, 790 hayat boşaltma edilmişti.Share: