Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde çıkan ve Silifke ilçesine ilişkin ayrımsız mahalleye büyüklüğünde yayılan yangına havadan ve karadan engelleme bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle cuşuhuruş imdi. İhbar üzerine bölgeye Mersin Orman Nahiye Müdürlüğüne kapalı gelgel araçları ve vadi ekipleri atıf edildi.

Kuvvetli rüzgarın aktif olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler de sönüm çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye geceleyin rey ve pervaz sistemli helikopterler da gönderme edildi.

Çalışmalara düz ekiplerinin yanında AFAD, UMKE, açıkgöz ve vatandaşlar üstelik destek veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan devam eden coşkunluk, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki bazı evler tedarik amaçlı boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin-Antalya D-400 esmer yolu ulaşıma kapatıldı. Kara yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri birlikte trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ eliyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik için kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle havadan müdahaleye bitmeme ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde mevcut Vali Ali Hamza Güreşçi, Mersin-Antalya esmer yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını itfa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabahleyin saatlerinde başlayan yangının rüzgarın birlikte etkisiyle gelişmemiş sürede yayıldığını rapor eden Güreşçi, yangının geçmiş etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde faal olduğunu belirtti.

Yangına dönüş içerisinde engelleme bulunan ekiplerle ilişkin bilgelik veren Pehlivan, “Çekicilik karardıktan bilahare da 3 geceleyin uçabilen helikopterle üstelik mücadeleye bitmeme ettik. Şu anda üstelik mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri kırıcı bire bir şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler birlikte karışma atılmak amacıyla savaşım devam ediyor. Şu anda onlar çalışarak gece saatleri olmasına karşın personelimizle beraber arazideler. Personel sayımız de dönem içerisinde artarak bitmeme etti. Şu anda üstelik 850 personelimiz şahsen bu arazözlerde, arazide ve aksiyon makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, TOMA’lardan destek alıyoruz. 20 civarında TOMA ile dahi bindi olunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün şimal-cenup istikametine döndüğünü dile getiren Pehlivan, şöyle devam etti:

“Yamaçlardan aşağılara makul yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’da 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Ayrıca tekrar Silifke Hırmanlı’da 20 basamak ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü tahliye etmemiz gerekti. Nöbet üstünde gine bire bir tatil tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk ayrımsız Acarlı mezrası var orda da 50 vatandaşımızı boşaltma ettik. Toplamda birlikte 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Hane adına bile 185 ev, 118 de yine tatil köyündeki basamak başlamak üzere 303 konutu boşaltmış durumdayız. Bittabi vatandaşlarımızın seçkin mağdurluk yaşamaması üzere onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. İaşeleri Kızılay marifetiyle sağlanıyor. AFAD mesai gruplarımız var. Bilcümle emek gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren deli dolu tıpkı şekilde bakım veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye destek sağlıyorlar. Tabii kim proses içerisinde 7 bile yaralımız oldu. Onlar yangınla mücadele ederken bu kök şeyler, dumandan duygulanım şeklinde olabiliyor. Onların dahi keyif durumları gayet bereketli, dirimlik tehlikeleri namevcut. Onlara birlikte esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Bilcümle Mersin Ağacı’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize önceki olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Can kaybının olmamasının muştulu olduğunu belirten Pehlivan, zarar tespit çalışmalarının kısa sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda aynı basamak zararı yok”

Güreşçi, coşkunluk zımnında seçkin risk olmaması amacıyla Mersin-Antalya yolunun üstelik eğreti olarak trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın kontrol altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını nâkil Pehlivan, “Savaşım devam ediyor, sabaha kadar dahi bitmeme edecek. İnşallah, bütün çabamız sunma gücük sürede arama altına ahzetmek. Şu anda benzeri göz zararı yok. Takkadak ormanlık düzlük içerisinde metruk aynı çatı saraka konusuydu. Şu anda haddinden fazla şükür benzeri derece zararımız yok.” dedi.

Ilbay Pehlivan, yangında baltalama ihtimaliyle ilişik benzeri soru üstüne şunları kaydetti:

“Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye elan diyemiyoruz ama üzerinde ilişik arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı benzeri belirleme bahis konusu değil amma haddinden fazla cepheli değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: