Mehabetli Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Müfrit Araç Almaya Gelince Mülk Var Amma Geceleyin Görüşlü Hararet Sönüm Helikopterine…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Yüce Öztunç, “AKP ormana odun olarak bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin arz balaban orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, dün akşam ezanı Marmaris’te yaşanan yangına şeb görüşlü helikopterlerin yangın söndürme çalışmalarında kullanılamamasına ait “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız gerçekleştirme ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı sözde uzatsanız 1 kamer elan, Türkiye ayrımsız coşkunluk ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ekstrem çevirgeç almaya gelince para var ama tün görüşlü coşkunluk itfa helikopterine gelince para yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ulu Öztunç ve CHP Takım Başkanvekili Engin Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA MAZI OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına engelleme sırasında aynı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Moskof kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Geçkin Marmaris Yalancıboğaz’bile 12.00 sularında ateş başladı. Kısaca 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık düzlük benzeri defa daha yandı, ciğerlerimiz yandı. Maatteessüf iki yıldır özellikle Marmaris tutmak için Iye ve Akdeniz sahillerinde büyük orman yangınları yaşıyoruz. Tor yangının yeri Aksaz deniz üssüydü. Yani Veli ve Marmara’de Mavi Vatan’ı esirgeyici gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz bahir üssünün çokça yakınında ateş meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik güzeşte oluşturulan akse masasına büyükşehir şehremaneti başkanımız çağrılmadı. Tıpkı sabık yıl olduğu kabil. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Şehremaneti Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, toy yangında üstelik çağrılmadı. Partizanlık yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi tamam mu? Aynı ateş var ve bu yangına engelleme edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir şehremini, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sadık orada. Maatteessüf çağırmadılar.

“DÜN AKŞAM EZANI AKŞAM GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geçmiş ruz ateş itfa çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar de vardı, itfaiye, Orman Genel Müdürlüğü personeli birlikte vardı. Çok sayıda helikopter ve uçak vardı. Amma albeni karardı, gine fiyasko. Esbak akşam ezanı şeb görüşlü helikopter yoktu, yine yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te coşkunluk çıktığında bizler aykırılık adına, halkoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Sebep tün görüşlü helikopter yok’ diye. Sınırlı kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama mazi yine yoktu çünkü 3 gün ilk kira sözleşmesi sona evliya. Birlikte Torbalı’de ateş varken sona aksakal.

“ORMAN UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE AŞIRI AÇACAK ALMAYA GELİNCE DÜNYALIK VAR AMA AKŞAM GÖRÜŞLÜ YANGIN ITFA HELİKOPTERİNE GELİNCE MÜLK NAMEVCUT”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, doğrudan realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı güya uzatsanız 1 kamer daha, Türkiye benzeri yangın ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize sivri miftah almaya gelince servet var ama geceleyin görüşlü coşkunluk söndürme helikopterine gelince para bulunmayan. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Sedir kapanmadan munzam bütçe geldi. Temas kuruma para getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Benzeri yegâne Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Neden biliyor musunuz? Zira AKP maalesef ormanları vurdumduymazlık adına görüyor, AKP ormana odun yerine bakıyor. Bundan dolayı birlikte maatteessüf çok iri yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin yeryüzü iri orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar eskiden Bakan Pakdemirli, Türk Hava Kurumu uçakları neden çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar ibret, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu yıl gördük çalışıyor Türk Gelgel Kurumu uçakları, antika değilmiş almak ki…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin sarrafiye sorumlusu dahi Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını söndürmek için tün görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi özel jetle fıldır fıldır geziyor. Benzeri bakıyorsunuz Adıyaman’birlikte bire bir bakıyorsunuz Ağrı’birlikte… Ona hususi tepkili uçak var ama ateş sönüm helikopterine gelince maalesef bulunmayan.

Sayın Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’bile diyor ki; ‘Bu seçim çokça yetişkin, öbür tarafa gittiğimizde adisyon soracaklar’ diyor, fars. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Kök dünyaya göç edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü haşere, tor hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları yok etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Az kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, yeryüzü geç 9 ay sonradan yapılacak olan bire bir seçimden sonra kavim ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem dahi Cumhurbaşkanından bu dünyada birlikte sorulacak. Bunun hesabı katiyen sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Cuşuhuruş yeniden nüks etmiş, beş altı önceki bize verilen bilgi, inşallah bire bir an geçmiş söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Acun Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ait soru konusunda Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen benzeri kafanın, İzmir’e husumeti zevalsiz benzeri kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Uray başkanımıza takmış benzeri Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Acun Mirası Listesi için Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret Odası… İzmir’deki mütehammil haddinden fazla sivil topluluk, bunu rica etti. Amma tıpkı baktık, vekâlet aynı alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik üstelik olmalı… Amma Kemeraltı  üstelik girmelidir. YANLIŞSIZ Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin üleştirme projesi ile uğraşacağına, zat otellerini zahir büyütürüm diyerek çalışacağına… İş adamı adına Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı namına öz otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Ama daimi üyelik amacıyla fırsat var. İşte o ahit, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: