Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de gazete temsilcileriyle buluştu

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, matbuat kuruluşlarına ceza ödeme veya ödüllendirme yetkileri olmadığını, fakat mevzuattan kaynaklanan birtakım yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK eliyle Balçova Termal Otel’birlikte düzenlenen “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Nahiye Toplantıları”nın açılında, eş sorunları görüşmek üzere bire bir araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını tabir eden Erkılınç, “Sizler şişman ortaksınız, yüzde 85’lik pay sahibisiniz. Bizler birlikte adi ortağız. Zımnında bu katılma çerçevesinde sizlerin işlerinizin daha ongun gitmesi, henüz uğrunda, henüz artağan olabilmesi üzere hız harcama ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda kâh tepkilerle karşılaştıklarını nâkil Erkılınç, matbuat kuruluşlarına kesilen cezaların de ara sıra ağız dalaşı konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ceza ita yetkimiz namevcut. Tığ hangi ödüllendirebiliriz hangi dahi ukubet verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda bile bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin süresince 1 ceride butlan yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Mağdur olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye reddetme ediyoruz parasını. Bizim mükâfatlandırma üzere aynı yetkimiz yok.”

Mutluluk genelinde 952 resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına taşıyan gurur olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu ancak resmi ilana mecbur gazeteciliğin çokça detaylı süremeyeceğini, bunun akıllıcasına de olmadığını ifade etti.

Yazılı basın ve internet medyası

Basılı ürün organlarının “hukuk, özgürlük, denklik, paylaşım” kavramlarını sıkça kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Ama bakir tıpkı dünya doğdu, kullanılmamış ayrımsız soy sop geldi. Gazetelerin, genel ağ medyasını namevcut alma üzere ayrımsız gurur ortamında olduğunu görüyoruz. Ayrıca ‘Bize ne genel ağ hediye yasasından kardeşim? Nereden üs bulurlarsa bulsunlar. Hangi halleri varsa görsünler.’ kabilinden. Iletişim Araçları mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem birlikte haddinden fazla daha hızlı habercilik yapıyorlar, çokça iyileri var süresince. Amma beraber basit tıpkı dışık de var ortamında. Çer, gübür, basak altı, benzeri telefon, bire bir iletişim araçları kendisini pazarlıyor. Ama ben bunların derece derece ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Münevver, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki yerli gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı bölge toplantısı soru, karşılık ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: