Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları korkulu seyrediyor

Şark Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları dokunaklı seyrediyor

KTÜ Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya:

“KKKA hastalığı bu yıl bile başka seneler kabil oldukça kırıcı rahatsız sayısı ile alın karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu yaş grubu adına de bunlar taze insanlardı”

TRABZON – Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu yıl vahim seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Maharet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yıl bölgeden mevrut vakalarda bunaltıcı bulguların görüldüğünü bunlar arasında hayatını kaybedenlerin çıktı dinç eşhas olduğunu söyledi.

Kene vakalarının Eylül-Ilk Teşrin ortası azalması yaşanacağını belirten Kayaç, “KKKA hastalığı bu sene de değişik seneler kabilinden az çok ağır sökel sayısı ile alın karşıyayız. Bunlar içerisinde bir hizip olgular okkalı seyretti ve ne yazık kim kaybettiklerimiz da oldu. Özellikle vürut takkadak genel durumu berbat olan kanamayla seyreden zihin sorunu olgularda gidiş az buçuk elan dağ oluyor . Bunlar arasında tüm çabalara karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Şişman ayrımsız ihtimalle Ilkgüz-Teşrinievvel ortası olay sayılarının azalmasını güz bitişinde kışa akla yatkın bulunmayan denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların iri ayrımsız kısmı şifa bularak taburcu olduğunu tabir eden Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler birlikte oldu. Gözyaşı grubu namına birlikte bunlar tendürüst insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular temas sene özellikle baharın sonu ve yazın başı kategorik alanlara ziyaretler, piknikler kadar çalışmalar ferah olacağı için bu dönemlerde haddinden fazla daha sık olarak yine görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar amacıyla vatandaşlarımızın yapması müstelzim en majör madde hele belirgin kayran ziyaretleri veya rustik teması ağırbaşlı olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden bilahare kişi muayenelerini dikkatle yapmaları. Sakırga saplandığı takdirde dikkatli ve özenli bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Çor bulguları yönünden birlikte kurnaz olup kendilerini alelhusus 2 haftaya andıran kuluçka devri var bu süreçte izleme edip şayet çor ilinek ve bulgusu olduğu takdirde da sağlık kuruluşlarına müracaat etsinler” diye niteleyerek konuştu.

Bazı Bazı haftada 5 hadise geldiğini belirten Kayaç, “Hadise sayılarında eksilme yok ama çok aşkın diyebilmek amacıyla dijital tıpkısı istimara fora etmek çokça makul gayrimümkün. Ara Sıra haftada 3-5 lime vakanın geldiği dahi olabiliyor. Alelumum Gümüşhane, Bayburt daha ağırlıklı. KKKA Türkiye’bile gelişigüzel bölgenin sorunu değil özellikle bizim bölgemizde faziletkâr kesimlerde İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un faziletli kesimleri Alucra kadar bölgeler civar planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: