Marmaris Halkı Sinpaş’ın Çed Toplantısını Ihtarname Etti, Derinti Yapılamadı: “Milli Parkımızı Sinpaş’a Vermeyeceğiz”

ADLAR TURAN

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO vasıtasıyla yapılması planlanan otel projesiyle ait Çevresel Sıklet Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısı, mıntıka halkının itirazı üstüne yapılamadı. Marmaris Kent Konseyi Başkanı Iş Beytekin, İtirazlarımızı dile getirdik ve bu toplantının gerçekleşmemesini sağladık. Bugün yapılamayan bu hukuksuz derinti için lazım girişimleri müddeiumumilik tarafından yapacağız. Milli parkımızı Sinpaş’a vermeyeceğiz” dedi.

Marmaris’e tutkun İçmeler Mahallesi, Kızılkum mevkiinde Kızılbük Taşınmazlar Yatırım Ortaklığı Laedri Şirketi vasıtasıyla, 206 odalı otel ve 1323 sayı devremülk projesi yapılması planlanıyor. Projeye ilişik çevrecilerin açtığı davada Muğla 3. İdare Mahkemesi’nce görevlendirilen uzman heyeti, üretim için planlı çalışmaların Milli Park’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri bozma ettiği yönünde kuruntu bildirmiş; murafaa “ÇED gerekli değildir” kararının iptaline değişmeyen vermişti. Şeriklik ise mahkemenin “ÇED lazım değildir” kararının iptaline ilişik temyiz yoluna gitti. Iştirak, mahkemenin aldığı kararın bozulmasının yanında yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a da başvurdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti.

VATANDAŞLAR TOPLANTIYA İTİRAZ ETTİ

Söz konusu proje amacıyla Çevresel Gravite Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nce bugün amacıyla halkı haberdar etmek, düşünce ve önerilerini kabul etmek için “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenleneceği açıkladı. Dün sabahleyin saatlerinde şirket eliyle getirilen Sinpaş Kızılbük GYO çalışanları ile Marmaris Kent Konseyi ve Ekolojik Savaş Komitesi, MUÇEP temsilcileri, belde örgütleri temsilcileri, değişik siyasal partilerin ilçe örgütleri ve kesim halkı toplantının yapılacağı okula gitti.

Bakanlık temsilcilerinin toplantıyı açtığını duyurmasının peşi sıra saraka isteyen vatandaşlar, sevgili sürecinin tamamlanmadığını, Danıştay’üstelik karar aşamasında olduğunu, bu nedenle derinti yapmanın usule marjinal olduğunu dile getirdiler. Uzman raporlarının ve Mahkemenin ekoyıkım kararı verdiği ayrımsız projeyi ÇED sürecine sokmakla bakanlığın suç işlediğini, umum ortaklık toplantısı üzerinden bu suça meşruluk kazandırılamayacağını, yanlışlık konusunda kurulu ayrımsız ÇED sürecinin işletilemeyeceğini söylediler. Çevreciler ve toprak halkı derinti düzenin eşitlik ilkesine mugayir olduğunu, tarafsız olması gereken vekillik yetkililerinin, firma temsilcileri ile gelişigüzel sahnede oturarak halkın üzerinde ağırlık kuran ayrımsız pozisyondan toplantıyı yürütemeyeceklerini belirtti.

Salonda ağır sıklet ihtarname ve itirazlar bitmeme ederken, şirket yetkilisi marifetiyle dolaştırılan ve sadece işçilere imzalattırılan kağıtla vekâlet yetkililerinin mazbata düzenlediğinin fark edilmesi konusunda vatandaşlar tutanağın bire bir kopyasının kendilerine verilmesini, itirazlarının tutanağa geçirilmesini irade ettiler. Tutanak gelinceye büyüklüğünde salonda habitat kararı alan vatandaşlar, vekillik yetkililerinin tutanakla alay malay dal kapıdan binayı metrukiyet ettiğini dile getirdi. Yapılmayan toplantı sonrasında ekol önünde konuşan Marmaris Site Konseyi Başkanı Beyin Beytekin, şunları söyledi:

“Bu derinti; bizim taleplerimiz, itirazlarımız, türel dayanaklar göstererek yaptığımız itirazlar sonucunda yapılamadı. İl Müdürlüğünden mevrut memur ihvan apar topar kalkarak gittiler. Bize tıpkı tutanak bırakmadılar. Bu tutanağı bize konfirmasyon etmeleri gerekiyordu. Yapılamadığına, hukuksuz olduğuna, avukatlarımız yoluyla yapılan itirazların kayda geçip, o tutanağın bize verilmesi gerekiyordu.

“İNŞAAT TAKIR TAKIR ÇALIŞIYOR”

Bu başvurma doğrusu tamamen hukuka aykırı, ana olmayan bilgilerle meşgul diyebiliriz. Burada bakanlığa ayrımsız koşa bahis söylemek istiyoruz. Bu nezaret bu şirkete ‘dinamit kullanıyorsun sen milli parkta ve kıyıları dolduruyorsun, öğün açıyorsun’ diye niteleyerek ceza kesen bakanlık. Bu devletin ehlihibre raporları var, bu milli parkı 25 dönüm halel ettiğine dayalı. Belediyenin veya kaymakamlığın, ilgilendiren kurumların tutanakları var, ‘yapım yasağında çalıştığına dayalı ve kararından sonra güya mühürlenen inşaatın bibi çalıştığına dair. takır takır inşaat çalışıyor. Buna karşın vekâlet apar topar tıpkı madde yapmaya çalışıyor hukuksuz namına. Buna cevaz etmedik. İtirazlarımızı dile getirdik ve bu toplantının gerçekleşmemesini sağladık.

“BU MÜCADELEYİ SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRDÜRECEĞİZ”

Ahali paydaşlık toplantısı zaten komediydi. Burada esasen Marmaris halkı tevessül etmek zorunda. Yani Marmaris’teki bire bir projeye, Marmaris halkının bilgilendirilmesi için yapılan tıpkı projeydi. Fakat Sinpaş buraya müteharrik bütün amele arkadaşlarımızı yığmış. Çünkü garibanlar aylıklı çalışıyor bağlı gelecekler. Zorunlu tutmuş buraya getirmişler. Bununla bire bir tılsım elde edemeyeceklerini hala anlamıyorlar. Bu şirket, Ben yaparım cezamı kesiyorsunuz? İptal ettiririm. İptal ettiremezsem ödetirim. Gidin polis güçleri çağırın, gidin nereye şikayet ediyorsanız edin’ mantığı ve küstahlığıyla hala tıpkı kafayla bu işleri yapabileceğini zannediyor. Biz buna müsaade etmiyoruz rüfeka, mücadeleyi sürdürüyoruz. Zaman yapılamayan bu hukuksuz güruh karşı lazım girişimleri savcılık tarafından yapacağız. Bilcümle Marmarisleri Sinpaş eylemlerinde desteğe bekliyoruz. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Milli parkımızı Sinpaş’a vermeyeceğiz.”Share: