Mardin ve Şırnaklı gönüllü eczacılar Adıyaman’da depremzedelere hizmet veriyor

Şırnak ve Mardinli gönüllü eczacılar, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’da kurulan badiye eczanelerinde depremzedelerin ilaç ihtiyaçlarını karşılıyor.

6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden en çok etkilenen iller arasındaki Adıyaman’da, depremzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Depremin geçmiş günlerinde Mardin ve Şırnak’tan kente gelen fahri eczacılar, Adıyaman Üniversitesi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde kurulan çöl eczanesinde ülkenin ciharıyek yanından bağışlanan ilaçları depremzedelerin hizmetine sunuyor.

İlaçlardan ücretsiz yararlanan depremzedeler ise yapılan hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Eczacı Teslime Kurt, AA muhabirine, depremzedeler için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ve kentte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Gönüllü yerine Mardin’den geldiğini tamlayan Kurt, “Odalarımız ve Türk Eczacılar Birliği önderliğinde Türkiye’deki bütün eczanelerden tılsım yardımı yapıldı. Bu şekilde yer sarsıntısı bölgelerinde çöl eczaneleri kurduk. Elimizden geldiğince halka ilaçları ücretsiz ulaştırmaya çalışıyoruz. Adıyaman bölgesinde 6-7 sahra eczanesi bulunuyor. Kronik ve farklı ilaçların dışında hijyen malzemeleri de var. Hem tıbbi malzeme hem birlikte serum desteği veriyoruz. Rastgele tür ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

“Depremin önceki gününden bugüne buradayız”

Eczane teknikeri Muhammed Ömer Yertuğ ise 10 şahsiyet gönüllü ekiple depremzedelere arkalamak için eczacılarla nöbetleşe çalıştıklarını bildirdi.

Depremlerde yaralanmış yahut keyif sorunları olan hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Yertuğ, şunları kaydetti:

“Süreğen, iyileştiren ve başka ilaçları karşılamaya çalışıyoruz. İlaçların hepsini hastalarımıza ücretsiz adına gerçekleştirme etmeye çalışıyoruz. Birçok kalemde elimizde çıkar yol bulundurabiliyoruz ama bibi yardıma ihtiyacımız var. Türkiye’da aktif ve şişman olan ilaç depolarının hepsi haddinden fazla şükür ilaçlar gönderdi. Sağlıklı olsunlar halkımız evlerinde yarısını içip yarısını kullanmadıkları ilaçları bize göndermeye çalıştı. Biz da depremlerde elem almış insanlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Depremin geçmiş gününden bugüne hep buradayız.”

Share: