Malatya ekonomi haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın ince ve soğuk geçtiği şarki illerine gönderiliyor. Yıpranmamış soba fiyatlarının faziletli olması nedeniyle vatandaşların ikinci ahali sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci el soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda andıran şita mevsimi dolayısıyla enerjik günler yaşanırken, ikinci ahali sobalara olan bandaj ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şarki Anadolu Bölgesi’nde kayran kayran Balkı, Bingöl ve Van ilkin doğmak amacıyla birçok kente ikinci ahali soba satışı eden ustalar; kullanılmamış benzeri sobanın üç ila beş bin TL, ikinci halk tıpkı sobanın ise bin ila bin beş yüz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde deniz yaşadıklarını kaydederek, “Baba mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci ahali sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları sabık yıla göre yüksek olmasına rağmen talepler domuzuna. Bakir bire bir soba fiyatı üç ila beş bin TL dolayında, ikinci el ayrımsız soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci halk sobalara hele belde iller talebin aşkın olduğunu rapor eden Ersoy, “Benzeri zamanda 20 yıldır şarki illerine üstelik soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Balkı’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çok andıran zamanda Bingöl’e 100 skor ikinci el soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Münevver Emlek de ikinci halk soba satışlarının, kullanılmamış soba satışlarından çok olduğunu aktararak, “Yaklaşık 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Doğru kışla alay malay soba satışlarında ayrımsız cıvıltı var amma tercihler daha çok ikinci umum sobalara yönelik. Eskimemiş soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci el sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde kullanılmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: