KYK yurdunda mütezayit depremzedeler için bilcümle imkanlar seferber edildi

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşerek 11 ilde yıkıma hastalık olan depremden etkilenerek Eskişehir’e mevrut depremzedelere Doğan Arslan As KYK Yurdunda sağlanan imkanlar hakkında konuşan Eskişehir Güçlükle İdare Bölüm Müdürü Ulvi Şükrü Azak, “Vatandaşlarımızın tagaddi, tahaffuz, düzenlilik, esenlik ihtiyaçları karşılanıyor” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli adına meydana mevrut 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından bölge halkı farklı illere her an kendilerine yıpranmamış maltalık kurma telaşesine girdi. Eskişehir’e bile gelen binlerce depremzede, Eskişehir Valiliği marifetiyle amme misafirhanelerine, Cesaret ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına ve hususi otellere yerleştirildi. Kente gelen bilcümle depremzedelere ise istisnasız ihtişam desteği sağlandı.

Eskişehir’birlikte mevcut Doğan Aslan Satış KYK Yurdunda nazil bin 400’ün üstünde depremzede, kendilerine sağlanan onlarca imkanla alay malay yeni hayatlarına uymak için çabalama gösteriyor. Az kampüsünde bulunan içtimai marketten servet ödemeden aksata yapabilen depremzedeler, 3 nöbet aşındırmak, yunak su ve selis esenlik hizmeti alabiliyor. Bunun beraberinde depremzede çocukları için açılan esas sınıfı, beş ve ortaokul düzeyindeki dersliklerde eğitim bilimi bitmeme ederken, psikososyal bindi ile travmaların elan mahdut atlatılması sağlanıyor.

“İnsanlar müzaheret ettikçe çokça erinç doluyoruz”

Doğan Aslan Mir KYK Yurdunda sunulan sağlık hizmetini kullanarak etüt olan ve ilaçlarını alan Malatyalı depremzede Mehmet Nuri Kavlak, kendilerine sağlanan imkanları, “Buradaki şerait kardeşlik, hükümetimizden razı olsun. Yardım fail ve gönderen insanlardan üstelik Tanrı razı olsun. İnsanlar arkalama ettikçe çokça varlık doluyoruz. Çektiğimiz sıkıntıları unutuyoruz. Buradaki yurtta temas imkan var. Cenabıhak razı olsun, hepsinden, seçkin şeyden memnunuz. Cumhurbaşkanımızdan, vatandaşlarımızdan, samimiyetlerinden, insanlıklarından çok memnunuz” diye anlattı.

“Içtimai destek taleplerini değerlendiriyor, aksaklıkları ilişkin birimlere yönlendiriyoruz”

Depremzedelere sağlanacak psikososyal bindi hakkında hikmet veren Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Başöğretmen Yarımcısı Iştiyak Çamursoy, “Şu an KYK yurdunda bizler benzeri kol kurduk. Ekipte içtimai hizmetler uzmanı, toplum bilimci ve ruh bilimci arkadaşlarımız var. Şu süreçte ihtiyaç odaklı ilerliyoruz. Elan daha çok eskimemiş olduğu amacıyla. Merhale bazlı düşünüyoruz. Katlarda haneleri, afetzedeleri musahabe ettiler. O noktada rüçhan yerine dezavantajı bireyleri belirlediler. Öncelikli değerlendirilmesi müstelzim vakalara ulaşım namına şu anda işlemleri başlattık. Onun dışında gördüğümüz aksaklıkları ilişik birimlere yönlendiriyoruz. Toplumsal bindi taleplerini değerlendiriyoruz. Çocukları şu anda burada düz düzlük milli eğitime yönlendiriyoruz. Yetişkinlerle tığ kendimiz görüşmelerimizi yapıyoruz. Yıpranmamış dönemde bunun millî etkilerini yeryüzü organ dökmek amacıyla şu anda aşama odaklı henüz sonradan ferdî adına terviç çalışmalarını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızın beslenme, tahaffuz, güvenlik, keyif ihtiyaçları karşılanıyor”

Doğan Arslan Satma KYK Yurdunda nazil bin 400’ün üzerindeki depremzede için sağlanan hizmetleri anlatan Eskişehir Daraç İdare Idarehane Müdürü Yüce Şükrü Azak ise şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda içerisinde bulunmuş olduğumuz Güven Yurtlar Kurumuna ilişik Doğan Aslan Bey Yurdu, 2 bin 500 öğrenciye bakım vermekteyken, bu yaşadığımız nazik afetten hava depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Şu anda burada an itibarıyla bin 420 kişiyi barındırmaktayız ve Valiliğimizin koordinesinde yerleştirmeye bitmeme etmektedir. Sizin üstelik görmüş olduğunuz için şu anda bize sığınmış olan vatandaşlarımıza tagaddi, tahaffuz, 24 saat okunabilen ısıdam akarsu hizmeti, asayiş ve azık mühendislerimizden muayyen listelerden sâdır menülerle 3 sefer yemek hizmeti verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının konuşlandırdığı aktiflik alanları bulunan. Bir zamanda bakanlığımıza ilişkin psikososyal gruplarımız bulunan. Ayrıca 7/24 doktorlarımız ve afiyet çalışanlarımız marifetiyle keyif hizmeti verilmektedir.” – ESKİŞEHİR

Share: