KYK yurdunda, “Hareket Yadigâr, Çök Tonga Tutun ve Boşaltma” tatbikatı düzenlendi

İçişleri Bakanlığı Facia ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Itimat ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü iş birliğinde “Yer Sarsıntısı Yadigâr, Çök Kaşkariko Tutun ve Tahliye” tatbikatı, Maşrık Karadeniz KYK Yurdu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye genelindeki KYK mektepli yurtlarında eş zamanlı kendisine saat 21: 00’da başlayan tatbikatta, dar yöneticileri, personel ve öğrenciler kayran aldı.

Tatbikata katılanlar yer sarsıntısı sireninin çalmasıyla alay malay bulundukları alanlardaki masaların yanında “Sarsıntı Hatıra, Çök Hile Tutun ve Boşaltma” davranışını gerçekleştirdi.

Sirenin sona ermesinin ardından kontrollü şekilde oldukları yerden başlarını sara sâdır katılımcılar, yetersiz binası dışında daireler oluşturarak kaç kişinin binadan ayrıldığını belirledi.

Boşaltma edilen birey sayısının yurttaki öğrenci sayısıyla aynı olmasının tespit edilmesiyle alay malay tatbikat sona erdi.

Tatbikat boyunca Trabzon İl Afet ve Ivedi Buut Müdürlüğü (AFAD) görevlilerince yönlendirilen öğrenciler, antrparantez bina dışında vadi düz AFAD’a ilgilendiren istirdat açkı ve gereçlerinin düz aldığı sergiyi birlikte tetkik fırsatı buldu.

Tatbikata, Trabzon Ilbay Yardımcısı Ulu Yılmaz, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Trabzon İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Kıratlı, Trabzon Cahillik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Saz Şairi Çetiner da katıldı.

Share: