Kuvayımilliye öncüsü iki dedesiyle çalım duyuyor

İstiklal mücadelesinde Kuvayımilliye ateşinin yakıldığı Balıkesir’birlikte hareketin öncülerinden Keçecizade Koruyan Mehmet Güvenli ve Zarbalı Hulusi Komutan’in ikinci batın torunu Gülden Sarıbaş, iki dedesiyle hava duyuyor.

Ayvalık ilçesinde hayatını sürdüren ve Balıkesir’in Milli Savaşım’deki önemiyle ait eserleri inceleyici 62 yaşındaki Gülden Sarıbaş, Cunda Adası’nda Hulusi Bey anısına ekin evi adına da kullanılan butik otelde AA muhabirine, Kurtuluş Savaşı’nın 100 sene önce zaferle sonuçlandığını hatırlatarak, annesinin dedesi Hulusi Eş ve babasının dedesi Saklayan Mehmet Güvenli As’in Kuvayımilliye öncülerinden olduğunu söyledi.

Şişman dedelerinin tıpkı zamanda dünür olduğunu belirten Sarıbaş, Zarbalı Hulusi Mir’in 1917 yılında, Koruyan Mehmet Güvenli Mir’in ise Kurtuluş Savaşı sırasında Balıkesir’da belediye başkanlığı yaptığını dile getirdi.

Reddi İlhak Cemiyetinden 1919’birlikte Balıkesir’e gönderilen mektubun geçmiş Koruyan Mehmet Emin Koca’e ulaştığını ve onun vatanın karışma edilmesi nedeniyle gözyaşlarını tutamadığını tabir fail Sarıbaş, şöyle konuştu:

“Dedem Keçecizade Koruyan Mehmet Sakıncasız As henüz sonradan bütün Balıkesir’i Okuma Yurdu’na çağırmış. İlk oluşturulan biçim astronomi 11 kişilikmiş, heyetteki gayrimüslimler ‘Protesto ve direnişe katılmayalım’ dedikleri amacıyla astronomi 7 kişiye düşmüş ve henüz sonradan toplantılar bilinmeyen yapılmaya başlanmış. Ala Mescit’teki toplantı dikkati çekmesin diye doğum okutma bahanesiyle yapılmış. Muamma toplantılar Zarbalı Hulusi Mir’in evinde olmuş. Öz aralarında askerli mücadeleye karar vermişler ve bunu bölüt belirtmek istemişler. Bunun duyurulup Balıkesir’in işgalini engelletmek için da tevellüt bahanesiyle Alacalı Mescit’te aynı derinti yapılma kararı Zarbalı Hulusi As’in evinde münfail. Hulusi Satma’in evinde alınan kararla bölüt, Alaca Mescit’te mevlit okutulacak diyerek duyurulmuş ve ahali oraya mecmu. Bu güruh sırasında dahi İzmir’in engelleme edildiğini, Balıkesir’in her an işgal edilebileceğini ve düşmanın Türk topraklarına bukanak bastığını söylemişler. Orada kısacası silahlı mukavemet kararını almışlar.”

Palikarya engelleme güçlerine karşı Saklayan Mehmet Tehlikesiz Bey’in cepheye sivil direnişçilerin komutanlarından biri yerine bildirme önde gittiği bilgisini veren Sarıbaş, dedesi Mehmet Bey’in 15 yaşındayken ona eşlik ettiğini söyledi.

Sarıbaş, Saklayan Mehmet Güvenli Koca’in, Balıkesir’deki Anzavur Ayaklanması’nın bastırılmasında koskocaman katkıları olduğunu ifade ederek, “Cepheden döndüklerinde Balıkesir’deki vatandaşlar Keçeci dedemi balaban aynı sevinçle yollarda karşılamış.” dedi.

Zarbalı Hulusi Koca’in da Kuvayımilliye’nin öncülerinden olduğunu anlatan Sarıbaş, 130 şahsiyet müfrezesiyle Bergama’ya akıllıca debi ederek Yunan kuvvetlerini durdurduğunu belirtti.

Geri püskürtülen obstrüksiyon güçlerinin Menemen’de 17 Haziran 1919’de sivillere saldırarak katliam yaptığını tabir eden Sarıbaş, “İkisi Erzurum ve Sivas kongreleri öncesi başlamak amacıyla Balıkesir’birlikte 5 kongre aranje. Bu kongreler sonucunda 101 değişmeyen münfail, bu kararlarla Balıkesir’dahi bir oran kabil debi edilmiş. Bunu bazıları ‘çete hareketi’ diyerek bunmak icap ama banko Balıkesir ayrımsız entelektüel hareketidir, bilinçli benzeri Kuvayımilliye mücadelesidir. Doğrusu hakeza bir mücadele olmasaydı 14 ay sürecinde Palikarya kuvvetleri ağır ezgi ordu kurulana büyüklüğünde Anadolu’yu çoktan nehiy etmiş olurdu.” değerlendirmesini yaptı.

Sarıbaş, Zarbalı Hulusi Komutan’in 1922’den vefat ettiği 1968’e büyüklüğünde Ayvalık’ta yaşadığı bilgisini verdi.

“İki alp dedenin torunu olmaktan iri çekicilik duyuyorum”

Büyük dedesinin, ömrünün serencam 3 yılını Çamlık Mahallesi’ndeki evlerinde geçirdiğini dile getiren Sarıbaş, şunları kaydetti:

“Zarbalı dedem 86 yaşında olmasına rağmen ölmeden eski son 6 aya büyüklüğünde etkin yaşantısını sürdürdü. Haddinden Fazla bulutsuz bir zekasının olduğunu annemlerden duyuyorum. Akıbet zamanlarda gözleri görmüyordu ve ego ona gazete okuyordum. Dedem günce hayatla hiçbir zaman ilgisini koparmadı. Her devir seçme şeyden uyanık tutmak talip biriydi. Zarbalı dedem serencam 6 ayını yatağa vabeste geçirdi. Yatağının ucunda makro bir Türk bayrağı ve madalyaları ile silahları duruyordu. Bu görüntüyü tek unutmam. Keçecizade Saklayan Mehmet Emin As dedem üstelik 1935 yılında mevt etmiş. Seçme iki dedem dahi Balıkesir’bile Kasaplar Mahallesi’nde yandaki oluyorlarmış. Halas Savaşı sonrası çocuklarını evlendiriyorlar ve iki yiğit hayat dünür oluyorlar. Hakeza iki kahraman dedenin torunu olmaktan iri itibar ve gelgel duyuyorum. İstiyorum ki bilcümle Türkiye’deki gelecek kuşaklar üstelik böyle muhteşem tıpkısı tarihimiz ve kahramanlarımız olduğunu bilsinler.”

Sarıbaş, dedelerinin anılarını gençlere anlatarak geleceğe aktarmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

“Memleket meseleleri söz konusu olduğunda kâffesi eş noktada toplanmış”

“Balıkesir’in Kuvayımilliye Kahramanlarından Zarbalı Hulusi Eş” kitabının yazarı Balıkesir Üniversitesi Bilgi Literatür Fakültesi Ruz Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nahide Şimşir ise Milli Savaşım’nin nazik yokluklar ortamında yapıldığını vurguladı.

İzmir’in işgalinin peşi sıra Balıkesir’in “Milli Uğraş’nin kalesi” olduğunu rapor eden Şimşir, ” Garp Anadolu’da Balıkesir tutunma noktasına mevrut. Balıkesir’de Kuvayımilliye kahramanları Zarbalı Hulusiler, Yırcalılar, Vehbi Bolak ile ’41 Sancak Adam’ eliyle 5 kurultay düzenleniyor. Erzurum Kongresi, Şarki Anadolu’dahi ne ise bu kongreler birlikte o öneme sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şimşir, Balıkesir’bile Milli Uğraş döneminde “İzmir’e Akla Yatkın” gazetesiyle matbuat vasıtasıyla de mücadeleye destek verildiğini belirtti.

Çoluk bala bütün halkın Palikarya güçleriyle mücadele ettiğini tamlayan Şimşir, şunları söyledi:

“Ayrıca elan sonra Mustafa Eksiksizlik Atatürk onlarla irtibata geçip topyekun ayrımsız mücadelenin söz konusu olması ve birleşmeleri sağlanmış. Sonraları Milli Savaşım ortamında, Balıkesir’üstelik lazım Kuvayımilliye ordusu söz konusu olduğunda bindi verenler, mebus yerine karşımıza çıkıyorlar kim bunlardan biri üstelik Zarbalı Hulusi Komutan’dir. İzmir karışma edildiğinde Keçecizade Mehmet Tehlikesiz Efendi, Balıkesir’dahi belediye başkanıydı. İzmir’in işgali üzerine Balıkesir’üstelik bulunan Okuma Yurdu’nda toplantıların yapılması açısından Keçecizade oylumlu benzeri isimdir. Zarbalı’nın üstelik Bir Numara Acun Savaşı sırasında şehremaneti başkanlığı görevi var. Geçimlerini tecimen yerine sağlayan bu insanlar, memleket meseleleri söz konusu olduğunda Balıkesir’da tecimen yahut politikacı kalkışmak koca ham, bütünü kuma aynı noktada mecmu.”

Share: