Küçük Asya Efes-Fenerbahçe Beko maçının peşi sıra

Basketbol 36. Rical Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Fenerbahçe Beko’yu 71-62 yenerek kupayı kazanan Rum Efes’in başantrenörü Reşit Ataman, sezona kupayla başlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Karşılaşmadan bilahare matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Ataman, en cesim rakipleri Fenerbahçe’yi yenerek bu kupayı kazanmanın henüz de manalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Maçın alelhusus ilk yarısında çok bereketli tıpkısı basketbol oynadık. Zaman maça 3 yıpranmamış yabancı oyuncumuzla başladık, tercihimizi onlardan yana yaptık. Maçın önce yarısında hücumda ve savunmada mükemmel bire bir baziçe ortaya koyduk. İkinci nısıf az buçuk duraksadık, özellikle Fenerbahçe’nin uzunlarının faul problemine girmesi, onların artık 5 kısa oynaması, maçın temposunu değiştirdi. Orada günah yaptık. Ancak genelde maç doğrusu bizim kontrolümüzde gitti. Sezona amade durumdayız. Tabiatıyla ki zaman oynatamadığımız kenarda olan oyuncularımız var. Shane Larkin’in katılmasıyla beraber Avrupa Ligi’ne yine benzeri hedefle başlayacağız. Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası kabil benzeri manalı kupayla başlamış oluşmak bizim için güzel benzeri maneviyat. Tabii kim yegâne tıpkı karşılaşma. Fenerbahçe kullanılmamış aynı bando, yıpranmamış ayrımsız hoca. Onlar de çok ferah savaş ettiler ama maçın genelinde oyuna hakim olan ve maçı adalet eden tarafın bizim olduğumuzu düşünüyorum.”

“Bilcümle takımların biricik hedefi bizi terk etmek”

Ergin Ataman THY Avrupa Ligi’nde serencam iki sezonun şampiyonu olduklarını hatırlatarak, hep takımların kendilerini boşlamak üzere yüce kadrolar kurduğunu dile getirdi.

Kariyerinde bu kupayı 8. öğün kazandığı hatırlatılması konusunda Ataman, sözlerine şöyle devam etti:

“8 ergin, ego da sayamıyorum ama koşa hanelere 2 kaldı. İnşallah kariyerimde bu kupada koşa haneli rakama ulaşan ilk ve yegâne çalıştırıcı unvanına eş olurum. Kupayı haddizatında kazanan oyuncularım. İyi benzeri takımımız var. Yönetimimiz büyük tıpkısı fedakarlıkla bu takımı bu şekilde tutmaya bitmeme ediyor. Avrupa’nın bildirme gür takımlarından biriyiz. Biz yemeden içmeden Efes taraftarının değil, Türkiye’nin takımıyız. Akıbet iki sezonun Avrupa Ligi şampiyonuyuz. Avrupa Ligi üstelik haftaya başlayacak ve özellikle İstanbul’daki maçlarımızı vabeste gişe oynayacağımızı düşünüyorum. Üzerimizde nazik tıpkı etki var. Tarihte ilk defa aynı takımın sıkışık Avrupa Ligi’nde 3. kat böke olması için çalışacağız. Avrupa’birlikte bu zaman aktarma rekoru kırıldı, şişman transferler yapıldı. Bütün takımların tek hedefi bizi görevlendirmek. Bizim takımımızın üstelik mütehammil geçilmeye niyeti namevcut.”

Sakatlığı mevcut Shane Larkin’le dahi ilgili bilgelik veren Ataman, “Larkin, Avrupa Basket Şampiyonası’nda sakat alil oynadı. ABD’üstelik cerrahi müdahale oldu. 8 hafta sonradan topla çalışmalara başlamasını bekliyoruz. Zannediyorum Avrupa Ligi’nin evvel bölümünde 10-12 maç kaçıracak. O da haddinden fazla etken aynı oyuncu, yine formuna mankafa kavuşacaktır.” diyerek sözlerine tamamladı.Share: