Kovid-19 fenomen artışına alın titiz olun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çokça aceleci bulaştığını ve etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini belirterek, PCR testi menfi balkon olsa bile kâh belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine gönüllü katılan ve immünoloji üzerine doktorası mevcut Özkan, AA muhabirine, özellikle sonuç haftalarda fenomen oranlarında çetin bire bir artım olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonradan değiştiğini anlatan Özkan, virüsler insandan insana geçerken mutasyona uğradığını, nedeniyle araz ve etkilerinin değiştiğini tabir etti.

Bazı vakaların nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları birlikte değişti. Bazılarında tafsilatlı sürüyor, bazılarında ise elden üç ahit sürüyor. Enteresan bir şekilde kişiden kişiye değişiyor. Argıt ve adale ağrısı şikayetini elan civar planda görüyoruz. Az Buçuk grip, dumağı kabilinden görünüyor.” diye konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının büyük bölümünün işler öncesi testlerde koronavirüs olduğunu hasbelkader öğrendiğini rapor fail Özkan, müstacel servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzde 45-50’sinin PCR testinin pozitif çıktığını belirtti.

Özkan, yavaş bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların bile gelecek yaş veya bağışıklığı baskılanmış süreğen hastalar olduğunu dile getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında kalkmak gerekiyor”

Sınav sonucu negatif sâdır bazen hastaların de Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“En iri risk grubu buğulu ve kronik hastalardır, kendilerini çokça gani korumaları gerekiyor. Tutkun yerlerde peçe takacaklar, yiyecek değilse çok hareketli yerlere girmeyecekler. Virüse alın bağışıklığı pekiştirmek için beslenme, vitaminleri almak, aymazlık düzenini seçmek, stresten ırak durmak çokça koca. Virüs haddinden fazla hızlı bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi olumsuz derkenar olsa de halsizlik, kas ve argıt ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali haddinden fazla faziletkâr. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan uzak dursunlar. Apayrı insanlara rehavet yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini iklimleme cihazı çarpması evet da nezleden ayırt etmenin bile edisyon olduğunu belirterek, ara sıra Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü amacıyla rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin üstelik çevresinden izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Zait çıktığı üzere evde karantinada olması gereken kâh hastalar cezai yaptırımı yok diye niteleyerek dışarıda gezebiliyor. Bunlar bildirme haddinden fazla dahi özlük çevresine uymazlık veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında tutmak, insanları daha fazla riske atmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: