“Korumada öncelikli çeşitler” arasına alınan bozkır kartalı peyk vericisiyle izlem altında

Tarım ve Orman Bakanlığınca “korumada rüçhan çeşitler” arasına alınan bozkır kartalı (Aquila nipalensis), Iğdır’da peyk vericisiyle yargılama izleme ediliyor.

Dünyada soyu kızdırma altında kâin step kartalı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (DENIZ) gelişim birliğinde, “Yıpranmamış Aynı Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’nin Nesli Hırs Altında Türleri İçin Soy Gösteri Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle, esbak günlerde korumada öncelikli enva listesine alındı.

Avrupa’de soyu ağız ağıza tükenen, Dünya Tabiat ve Katıksız Kaynakları Koruma Birliğince (IUCN) bile al listeye alınan step kartalı, Türkiye’de ise bibi görülebiliyor.

Kuş bilimi üstüne çalışanlar ve aşılanmamış hayatı fotoğrafçılarının bent gösterdiği bozkır kartalı, Iğdır Huy Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince uydu vericisiyle izlem ediliyor.

Eylülün 18’inde Aras Kuş Cenneti’nde uydu vericisi takılarak tabii ortamına salınan kartal, benzeri ahit zarfında Kars’ın Kağızman ve Çın ilçelerini kullanıp Allahuekber Dağları’nda kânunuevvel geçirdi.

Takibe alınmasının ikinci gününde ise Erzurum’un Şenkaya ilçesine güzeşte kartal, arkası sıra da İspir ilçesine geçip günü burada geçirdi. Elan sonraları ise Erzurum site merkezi ve Pasinler ilçesinden sabık kartal, 18 gündür Horasan ilçesinde yaşamını sürdürüyor.

18 Eylül’den bu yana 436 kilometre kanat çırptı

Bozkır kartalı, halkalandığı günden sonradan 436 kilometre angıç çırptı, bu yolculuk esnasında genişlik düşük 996 metre rakıma indi, genişlik yüksek 2966 metreye çıktı.

Hızı saatte sayı farkı 48 kilometre olan kartal, en detaylı molasız uçuşunu ise 47 kilometre mesafeyle Erzurum’un Yakutiye ilçesine kapalı Gökçeyamaç Mahallesi’nden Köprüköy ilçesine sınırlanmış Kıyıkonak köyüne gerçekleştirdi.

Şu dakika Horasan ilçesi kırsalında yaşamını sürdüren ve usa vurma strateji edilen kartalın barhana zamanı, barhana yolu, ıtlak noktaları, çevrim zamanı ve hatim edeceği kere uzmanlarca incelenecek.

“Avrupa’de soyu tükenik halde”

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü ve Avcılık ve Karışık Hayatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emrah Çelik, AA muhabirine, step kartalının çıktı Rusya ve Kazakistan bölgelerinde kuluçkaya yattığını söyledi.

Bu türün orman kartalından az buçuk daha nazik olduğunu tabir fail Çelik şöyle konuştu:

“Türkiye’birlikte 2018 yılından sonra türle ilgili icraat başlamış. Dünyada popülasyonun 50 bin ile 75 bin koşa ortada olduğu biliniyor. Türün şu an Avrupa’de soyu tükenik halde. Tabiatıyla ülkemizde muhacir bir garip amma Kayseri, Konya ve Kırşehir bölgelerinde bu türün kuluçkaya yattığı anlayış ediliyor. Çalışmalar şu zaman başlatıldı, Bakanlığımızın bu türle ilgili iş başlatması çok doğru tıpkısı karar.”

Iğdır’ın kuşlar açısından çok cesim bire bir suret olduğunu dile getiren Çelik, “İki muhteşem kuş yolundan biri Artvin’in Borçka ilçesinden ülkemize methal fail kuzeydoğu rotasıdır. Bu rota üzerinde Iğdır bile kebir tıpkısı forma. Ehil olduğu sulak alanlar, katıksız zenginlikleriyle muhacir kuşların makro bir rotası. Türün burada görüntülenmesi birlikte çokça eke. Türkiye’birlikte bu türün nüfus sayısı tam adına bilinmiyor ama Iğdır’dahi görüntülenmesi mefret bir olay. Antrparantez burada halkalanıp uydu vericisi takılıp doğaya bırakılması dahi çok majör bir iş. Bu çalışmanın detaylarını biz dahi düşkünlük ediyor ve izleme ediyoruz.” dedi.

Share: