Konya’da “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” başladı

Konya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği “Tarihi Bedesten Aksata Günleri”, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş’ın cuma sonrası yaptığı duayla başladı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Misyon İbrahim Altay, ilişki gününe büyüklüğünde haddinden fazla sayıda etkinlik ve indirimle bitmeme edecek Tarihi Bedesten Günleri’nin bereketli olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla planlı “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” başladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Büyük Erbaş’ın Kapu Camii’nde kıldırdığı cuma namazının ardından bedesten içerisinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın duası ile yapılan açılışa Konya Valisi Vahdettin Özkan, DÜRÜST Tümen Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Tümen İl Başkanı Hasan Angı, Selçuki Şehremini Ahmet Pekyatırmacı, Uğur Şehremini Mustafa Kavuş, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Aşure Ayı Karabacak, esnaflar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören Düzeni mensupları henüz bilahare misafirlere aşure ikramında bulundu.

Büyükşehir Şehremini Altay, 2 bin yıldır ticaretin merkezi olan tarihi bedestende ticaretin canlanması üzere yaptıkları etkinliğin kıvrak olmasını diledi. Başkan Altay, “Cemi Konyalı hemşehrilerimi, yakın illerdeki vatandaşlarımızı ve şehrimizi ziyarete gelen herkesi çok sayıda etkinliğin ve indirimlerin gerçekleşeceği tarihi bedestendeki bu coşkuya kuma olmaya nida ediyorum. Alışveriş günlerimiz bedesten esnafımıza ve şehrimize anlı şanlı ve artağan olsun” dedi.

Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri çerçevesinde söyleşiler, çıkmaz müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, nutuk uygulamaları, mehteran topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı ışık sergisi ve Tarihi Kostümler sergisi yapılacak. Ayrıca aktiflik boyunca unutulmaya beniz tutmuş meslekler birlikte yeniden hatırlatılacak. Esnafın yüzdelik 30’a varan indirimler yapacağı “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri”, 14 Ağustos Veriş gününe kadar 10.00-23.00 saatleri ortada ziyarete kilitsiz küreksiz olacak. – KONYA

Share: