Konfedere Milletler’den Türkiye’ye teşekkürname

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’le görüşerek tahıl krizini çözüme ulaştırmasının ardından, Mürekkep Milletler Umumi Sekreteri Guterres namına yapılan açıklamada ” Türkiye’nin diplomatik çabaları için gönül borçlusu” olduğu belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres namına bugün yapılan açıklamada “Umumi Kâtip, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’dan tahıl, gıda maddeleri ve gübre ihracatı amacıyla emin gemi seyrini kolaylaştırarak Karadeniz Hububat Girişimi’nin uygulanmasına devam ettiğine ilgilendiren duyurusunu memnuniyetle karşılamaktadır. (Umumi Kâtip) Türkiye’nin diplomatik çabaları üzere minnettar ve bu dirimlik gıda tedbir hattını yalınlık burulmak üzere yaptıkları çalışmalardan ufuk BM Koordinatörü Kumandan Abdulla ve ekibine teşekkürname ediyor” denildi.

Karadeniz Tahıl Girşimi’nde fariza işleyen BM Koordinatörü Kumandan M. Abdulla ise Rusya’nın bitmeme ika kararını kıvançla karşıladıklarını tabir ederek “Türkiye’nin çalışmaları için minnettarım. Girişimdeki tamam taraflarla yine çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Share: