Kocaeli’den mevrut takım dağ gerçeği ortaya çıkardı: Binalarda deniz kumu kullanılmış

Bilcümle Türkiye’yi kanun boğan depremlerin peşi sıra Kocaeli’den Hatay’a arama istirdat çalışmalarına süzülmek üzere giden yapım işiyle uğraşan gönüllüler, yıkılarak enkaza dönüşen binaların yapımında bahir kumu kullanıldığını tayin etti.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük benzeri yıkıma faktör oldu. Depremlerin peşi sıra yaraları sarabilmek ve taharri istirdat çalışmalarına katılabilmek için cümle Türkiye seferber oldu. Kocaeli’den inşaat işiyle uğraşan ve arama kurtarma çalışmaları amacıyla Hatay’a giden gönüllüler, 5 kişiyi çöküntü altından deli dolu olarak çıkardı. Gönüllüler, normalde 2-3 saatte delinmesi gereken betonların, 10 an içerisinde açıldığını fark etti. Bunun konusunda ekipler, emek yürüttükleri 4 enkazın dördünün yapımında dahi bahir kumu kullanıldığını belirleme etti.

“Tığ 3 ekip şeklinde burada çalışıyoruz”

Çalışmalar için Kocaeli’den gönüllü kendisine kıyamet bölgesine revan Arif Baylanlık, “Öncelikle kül Türkiye’mize haddinden fazla esbak olsun. Gerçekten çokça üzüntülüyüz. İnşallah bu olaylarla bir daha karşılaşmayız. Tığ Kocaeli’den fahri olarak geldik. 21 senedir inşaat sektörüyle uğraşıyorum. Fahri olan ekiplere çokça teşekkürname ediyoruz. Biz 3 kadro şeklinde burada çalışıyoruz. Kocaeli, Manavgat ve Mardin ekipleri adına beraber çalışıyoruz. Bu bizim dördüncü enkazımızdı. Şu asıl büyüklüğünde 5 kişiyi çalışkan kendisine kurtardık. İnşallah elan birlikte etken vatandaşların olduğunu ümit ediyoruz” dedi.

“4 enkazda da bütün bahir kumuyla karşılaşıyoruz”

İnşaat sektöründe çalıştıkları için geçer malzemeyi basit belirleme edebildiklerini belirten Işve, “Maatteessüf şununla çok karşılaşıyoruz; 4 enkazda birlikte hep deniz kumuyla karşılaşıyoruz. Bir inşaatçı adına bunu tespit ettik. Küçük bununla ait çok üzüntülüyüz. Keşke bu şekilde olmasaydı. İnşallah bu şekilde olmamasını dilek ediyoruz. Tıpkı inşaatı yerine 21 senedir sektörde olduğumuz amacıyla bir anda anlayabiliyoruz. Bu doğrusu geçmiş etapta bizim beton perforaj makinesi ile çabucacık anlaşılabiliyor. Eskimemiş betonlarda 50 santimetrelik ayrımsız yeri 2-3 saatte fayrap etmek zorunda kalıyoruz amma burada hangi yazık kim 5-10 an içerisinde anında açılabiliyordu. Siktirici inşallah bu şekilde bire bir henüz kavuşmak istemiyoruz. Cümle Türkiye’nin başı sıhhatli olsun. Bahir kumu gittikçe gücünü kaybediyor. Oksitleme olduğu için ongun aynı özdek değil. Maalesef arada bir bu zümre manzaralarla karşılaşıyoruz. 1999 sonrasında talimatname çokça değiştiği için düpedüz hep talimatname yekpare Türkiye amacıyla geçerlidir. Burada bazen olmaması müstelzim durumlar olabiliyor. Yapı teftiş dediğimiz ant beton ve çipo sınıflarını nezaret etmek kaydıyla, şu anda yapım sektöründe en bağan adına kullandığımız C25 betondur. Bunun üzerine C30, C35, C40’lara büyüklüğünde kullanabiliyorsunuz. Amma hangi yazık kim buradaki binalar 20 ile 40 yıl arasındaki binalar. Şu andaki C25, C30 dediğimiz hesaplamalara gidilirse şu andaki beton kıvamı C10, C15’lere ancak geliyor. O yüzden siktirici biz haddinden fazla hüzünlüyüz” diye konuştu. – HATAY

Share: