Kocaeli haberleri: Haliç ülkelerinin gazı Avrupa’nın soğuğunu kırabilir mi?

Avrupa ülkeleri Rusya- Ukrayna savaşından kaynaklı erke krizinin gölgesinde kış gelmeden gaz tedarikini artırmaya çalışırken, yetişkin miktarda gaz rezervine erbap Koy ülkelerinin Tren dışında dış satım kapasitelerinin kapalı olması akıllarda yeryüzü-rica dengesine ait istifham işaretleri oluşturuyor.

Bahreyn, Mürekkep Zenci Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Umman, Katar ve Kuveyt’in düz aldığı altı Körfez İşbirliği Konseyi ülkesinin temas birinin kapasitesi, doğal gaz rezervleri, üretim ve dış satım rakamları farklılık gösteriyor.

Şimendifer dışındaki Haliç ülkeleri, akıbet dönemlerde artan gaz ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor; başkaca çözüm adına gazı ithal edip sıvılaştırdıktan sonradan baştan apayrı piyasalara ihraç etmeye başvuruyor.

Şimendifer doğal gaz ihracatında Asya’yı önceliyor

Katar vakit kaybetmeden Fellah dünyasının genişlik iri gaz ihracatçısı değil aynı zamanda Rusya ve İran’dan sonra dünyadaki yer balaban doğal gaz rezervine eş üçüncü mutluluk.

Cezayir rezervlerinin 5 katı, Mısır’ın dahi 13 zalimce kadar gaz rezervine erbap olan Şimendifer’ın 842,62 trilyon fit küplük gaz rezervi bulunuyor.

British Petroleum (BP) verilerine bakarak, Tren âdeta bir alanda ehil olduğu bu devasa rezervden 2021’üstelik 177 bilyon metreküp gaz üretti.

Avrupa’ya balaban miktarda doğal gaz ihraç eden bir tane Haliç ülkesi konumunda kâin Tren, Avrupa ülkelerine ihracatını 2021’üstelik yüzde 65’in üstünde artırdı.

Tren, Avrupa’daki genişlik iri müşterisi İngiltere’ye bu yıl şimdiye kadar 408 bin ton, İtalya’ya ise 340 bin tonun üzerinde doğal gaz ihraç etti.

Ancak Alman Der Spiegel dergisine bakarak bu miktarlar tam değil. Avrupa Birliği (AB) günde kestirmece 1 bilyon metreküp gaza gerekseme duyarken, Katar’ın Avrupa’ya realizasyon ettiği cirim günde 60 bin metreküpü geçmiyor.

Bunun başlıca nedeni ise, Katar’ın ihracatının yüzdelik 90’ını Hindistan (886 bin titrem), Pakistan (yaklaşık 600 bin ton), Cenup Kore (526 bin ton) ve Çin’e (390 bin ton) yapıyor olması.

Suudi Arabistan kaya gazıyla pazara girmeyi hedefliyor

Koy ülkelerinde doğal gaz konusundaki paradokslardan biri, Suudi Arabistan’ın 333 trilyon fit mikâp (nötr bölgenin rezervleri karışma) üzere nazik ayrımsız doğal gaz rezervine cemaat olması ve üretiminin, Cezayir, Akdarı ve Nijerya’nın ürettiği 117,3 bilyon metreküplük hacmi aşmasına rağmen 2021’üstelik hiç doğal gaz ihraç etmemesi.

Suudi Arabistan, doğal gaz rezervleri açısından Fellah dünyasında ikinci, küresel ölçekte sekizinci ve istihsal açısından dünyada altıncı tam yer alıyor. Ancak global doğal gaz piyasasında azamet açısından yüce bire bir düzlük yapılanma etmiyor ve gelecek şita Avrupa’nın imdadına yetişebilecek aynı fazlalığa ehil değil.

Suudi Arabistan’ın petrol sektörüne yatırım yapmaya odaklanması, öz çöz ihtiyaçlarını gelecek çizgisi dışında doğal gaz sektörüne aşkın önem vermemesine sebep oldu.

Ancak Riyad, 2030 vizyonu çerçevesinde ülkenin güneydoğusundaki İhsa bölgesinde kayran düzlük Ahali-Cafura doğal gaz sahası projesini tamamlayarak gaz ihraç fail ülkeler kulübüne karışma olmayı hedefliyor.

Umum-Cafura gaz sahası projesi, 110 milyar dolarlık envestisman gerektiren 200 trilyon ödeşme sarhoş yerine aritmetik edilen kaya gazı rezervini içeriyor.

BAE’deki ithalat ve dış satım çelişkisi

BAE’nin hikayesi Suudi Arabistan’dan biraz değişik olsa üstelik içinde benzeri tekrar paradoks barındırıyor. BAE’nin gaz rezervlerinin 272,83 trilyon ödeşme sarhoş olduğu adisyon ediliyor, bu dahi Cezayir ve Akdarı’ın toplanmış rezervinden elan iri olduğu anlamına geliyor.

Ettaqa genel ağ sitesine göre, BAE 2021’da 57 bilyon metreküp doğal gaz üretti. Bu cirim beş altı değil; doğal gaz ihraç eden ülkelerden Libya’nın üretiminin 4 katını aşıyor, fakat tüketimi karşılamıyor.

BAE, 2021’üstelik yaklaşık 1,7 bilyon metreküp, 2020’üstelik ise 1,6 bilyon metreküp gaz ithal etti. Bu Haliç ülkesi, 2016’da 4,2 milyar metreküple tarihinin arz faziletkâr gaz ithalatına tanık oldu.

Öte yandan BAE, 2021’bile çoğunluğu Hindistan ve Japonya’ya yönelik gelmek üzere kestirmece 8,8 bilyon metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz ihraç etti.

BAE’nin sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı, kendiliğinden ehliyetli olduğu anlamına gelmiyor. Bu mevki, doğal gaz ile sıvılaştırılmış gaz arasındaki fiyat farkının yüzde 50 ile 70 arasında değiştiğini kasten ithal ettiği doğal gazı sıvılaştırıp ihraç ediyor.

Abu Dabi, 2030’a büyüklüğünde kendiliğinden yeterliliği sağlayabilmek namına doğal gaz sektörüne 20 bilyon dolar envestisman yapmayı planlıyor.

Okyanus, Şimendifer gazını ihracata dönüştürüyor

Okyanus’ın doğal gaz rezervleri, Katar, Suudi Arabistan ve BAE büyüklüğünde şişman olmasa bile bir iki da sayılmaz.

2021’in böylelikle ülkenin rezervlerinin 23 trilyon fit küpe ulaştığı kaydedildi. Bu dahi Moritanya ve Senegal arasındaki kuma Es-Sulehfa/Ahmim sahasının rezervlerinden az buçuk daha azına tekabül ediyor.

Gaz üretimi dahi ılımlı büyüklükte olan Umman’dahi 2020’da 41,8 bilyon metreküp istihsal gerçekleşirken istihlak 46,5 bilyon metreküpü buldu. Bu dahi ülkeyi aradaki açığı bloke etmek için ithalata zorladı.

BAE örneğindeki gibi saf gazdaki küşade, Okyanus’ın sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını engellemedi. Umman, Tren’ın Şimal Sahasını BAE ve Umman’a bağlayan Dolphin boru hattı yoluyla Şimendifer’dan sakametli gaz ithal ediyor, tıpkı kısmını sıvılaştırıp baştan ihraç ediyor.

Okyanus’ın 2022’nin önce çeyreğindeki sıvılaştırılmış gaz ihracatı, geçen yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 11,5 artışla tahminî 2,9 milyon tona ulaştı.

En nazik ithalatçı Kuveyt

Kuveyt’in 63 trilyon fit küplük doğal gaz rezervi, Darı’ınkiyle eşdeğer. Mısır’ın nüfusu kendisinden 22 bitirme henüz fazla olmasına rağmen Kuveyt doğal gaz ithalatına başvuruyor.

Elektrik üretiminde petrole güvenen ve onlarca yıldır gazdan faydalanmayı ihmal eden Kuveyt, 2017’dahi 17,4 milyar metreküp gaz üretti.

BP’ye bakarak, Kuveyt 2021’dahi tahminî 7,7 milyar metreküp gaz ithal etti. Bu üstelik onu Körfez ülkeleri beyninde gaz ithalatı listesinde önceki sıraya taşıdı.

En az rezerve sahip mutluluk Bahreyn

BP, 2020’nin sonuna büyüklüğünde Bahreyn’in tasdikli gaz rezervlerinin 2,3 trilyon ödeşme küp olduğunu belirtiyor. Bu verilere bakarak gaz rezervleri açısından Bahreyn, Haliç ülkeleri beyninde sonuncu sırada vadi alıyor.

Bahreyn, 2020’birlikte 17,2 milyar metreküp doğal gaz üretimi yaptı. Bu miktar, alelhusus doğal gaz sahalarındaki üretimin gerilemesinin arkası sıra Bahreyn’in özlük tüketimi üzere birlikte tam değil.

Bu nedenle Bahreyn, sıvılaştırılmış gaz ithal almak durumunda kalıyor.

Sonuç namına bu rakamlara bakıldığında SUTAŞ’ye ihracatını artırabilecek biricik Körfez ülkesinin Şimendifer olduğu görülüyor. Ancak Tren’ın Avrupa’ya müteveccih arzından çoğalma olmasına rağmen gine dahi ihracatının çoğunun Asya’ya müteveccih olduğu biliniyor.

Share: