Kışlık tarhanalar alım satım tezgâhlarını süslüyor

Eskişehir’birlikte kış aylarının vazgeçilmezi olarak tanıdık ‘tarhanalar’, sülale hanımları vasıtasıyla muamele tezgahlarına serilerek kurutuluyor.

Eskişehir’in değişik mahallelerinde tüvana bir nice ev kadını, şita aylarında tüketmek için tarhana kurutuyor. Türk mutfağında kebir saha markajcı ve içerdiği rızık öğeleriyle ilgi calip tarhanalar, amade hale getirildikten sonraları güneşe bırakılıyor. Günlerce süren tedarik, kurutma ve eliminasyon süreciyle gelişigüzel son halini alan tarhanalar, kışın buyurmak üzere saklanarak raflardaki yerini alıyor.

Eskişehir’de Yenikent Mahallesi’nde kâin pazaryeri, abes olduğu zamanlarda tarhana yok etmek isteyen kadınlarla doluyor. Sonuç ve göveri tezgahlarına serilen tarhanalar, akşama büyüklüğünde güneşte bekletiliyor. Yenikent ve kasaba mahallelerden gelen kadınların yeğleme ettiği alanda, el emeğiyle hazırlanan mahsulat sunturlu görüntüler oluşturuyor.

“1 sene süresince yiyoruz”

Tarhanaların tedarik sürecinden bahseden ev kadını Nezahat Çeltik, “İlk geçmiş sütü alıp mayalayarak yoğurt yapıyoruz. Halis Muhlis haline getiriyoruz, zira kuruması amacıyla iyicene imansız olması gerekiyor. Bilahare gine süt alıyoruz, göcesini bu arada pişiriyoruz. Pişirdikten sonradan 1-1 buçuk saat arasında dinlendiriyoruz, göceyi kabartıyoruz. Ondan bilahare yoğurtla karıştırıp 1 tün bekletiyoruz, mayalandırıyoruz. Devrisi zaman de az buçuk güneşte biraz gölgede kurutuyoruz. adım adım güneşe çıkarıyoruz. Lezzetini vermesi amacıyla bu güneşi görmesi gerekiyor. Bu, kışa tedarik. 1 yıl süresince yiyoruz. Tek şey olmadan tüketiyoruz. Kesinlikle amade değil. Seçme şeyiyle beraber kendimiz yapıyoruz. Babaanneden, anneanneden mevrut bire bir ezgi. İnşallah bizden sonraki nesillere de ulaştırırız. Biricik temennimiz o” dedi.

“Komşularımızla bunu yapmak evire çevire bir ihtisas”

Alım Satım alanında yapılan kurutma işleminin daha faal olduğunu belirten Ahmet- Fatma Temel çifti ise, konuyla ilişkin adına “Erken saatlerde bu alana geliriz ve dökeriz. Bu şekilde kuruturuz. Komşularımızla bunu fethetmek evire çevire ayrımsız duygu. Alım Satım alanı birlikte elan derli toplu ayrımsız saha olduğu üzere burada yok etmek bol oluyor.” diye niteleyerek belirttiler. – ESKİŞEHİRShare: