Kış olimpiyatlarına katılabilmek amacıyla asfalt zeminde çalışıyorlar

Sivas’ta asfalt zeminde hazırlıklarını sürdüren 16 kayakçı, 4 sene sonra yapılacak olimpiyatlara katılabilmek amacıyla ciddi tempoda çalışmalarını sürdürüyor.

Milli sporcular, Türkiye Kayak Federasyonu ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, kısaca 1 haftadır antrenör Harun Akyol nezdinde darülfünun yerleşkesinde dinlenme kampı yapıyor.

Yaz mevsiminde asfalt zeminde idman eden sporcular, katılacakları mütenevvi organizasyonlarda toplayacakları puanlarla 2026’dahi İtalya’de düzenlenecek şita olimpiyatlarına kota almayı hedefliyor.

Bolulu milli kayakçı Abdullah Yılmaz, AA muhabirine, 8 yıldır kayaklı koşun sporuyla uğraştığını söyledi. Spora ortaokulda beden terbiyesi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığını anlatan 18 yaşındaki Yılmayan, “Okulda kayaklı koşun seçmesi vardı, özellikle süzülmek istemedim. beden eğitimi öğretmenimiz yetenekli olduğumu düşünüp bu spora yönlendirdi. O dönme futbolda oynuyordum, seçmelere girdim ve birincilikle kazandım.” dedi.

“Antrenmanlar zor ama zevkli geçiyor”

Yılmayan, 7 kat Türkiye şampiyonluğu elde ettiğini, gündeş hedefinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hedefim olimpiyatlar ve dünya şampiyonaları. Şu anda de onun hazırlıklarına başladık, sıkı dışındaki yarışmalara katılacağız. Yarışmalarda fena hâlde dereceler elde ettikten sonradan olimpiyatlara kota almaya çalışacağız. Antrenmanlarımız ağırlık amma lezzetli geçiyor. Arada Sırada yoruluyoruz ama bu birlikte bizim işimizin benzeri parçası. Olimpiyatlara karışmak bilcümle sporcuların hayali, benim de hayalim. Vakit Kaybetmeden karışmak değil, koskocaman olan adım elde etmektir. İnşallah olimpiyatlara katıldığım ant bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşı’mızı okutmayı istiyorum. Bu iri aynı erek ve ilkinde olmasa da ikinci yahut üçüncü üstelik inşallah başarımı ortaya koyacağım.”

“Hedefimiz 2026 şita olimpiyatları”

Ağrılı 24 yaşındaki milli sporcu Seher Kaçmaz ise 12 yaşından beri kayaklı koşu sporuyla uğraştığını belirtti.

Kayağa beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığını nâkil Kaçmaz, katıldığı geçmiş müsabakada üçüncü olduğunu ifade etti.

Kaçmaz, 3 Balkan, 10 birlikte Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu bildiren Kaçmaz, “Hedefimiz 2026 şita olimpiyatları. Bunun amacıyla haddinden fazla çalışıyoruz ve çalışma veriyoruz. İnşallah kotayı geçeriz. Orada ülkemizi en gür şekilde açıklamak istiyorum.” diyerek konuştu.

Herhangi Bir sporcunun hayalinin olimpiyatlara katılmak olduğunu vurgulayan Kaçmaz, şöyle devam etti:

“Rakiplerimizin çoğu 12 ay kar üstünde çalışıyor, tığ 3 kamer kar görüyoruz. Herhangi Bir şeye rağmen ülkemizi yeryüzü mebzul şekilde çıkarmak istiyoruz. Şu anda kışa tedbir yapıyoruz. Yersiz durmamak üzere asfaltta kayıyoruz. Antrenmanlarımız tahakküm ve öldürücü geçiyor ama hedeflerimize, isteklerimize tek molekül engel olmuyor.”Share: