Kırşehir’de deprem tatbikatı yapıldı

Türkiye Kıran Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kırşehir’de yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı.

Valilikten yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, TAMP kapsamında 2022 domestik düzey saha ve masa başı hareket tatbikatı gerçekleştirildi.

Gölhisar Mahallesi’ndeki sakat Kültür Fakültesi binasında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 5,8 şiddetinde meydana gelen depremde hasar gören bir binada taharri kurtarma çalışmaları başlatıldı.

İcra edilen tatbikatta hareket sonrası pinpon altında kalan vatandaşların bulunması, yaralıların çökme altından çıkarılması, yüksekten boşaltma, çevrilmiş artan vatandaşlara ulaşılarak kurtarılması, kıyamet ve acil durum kavuşum alanına manipülasyon, eğreti tahaffuz merkezi kurulumu üzere bire bir çokça bahis işlendi.

Herhangi aynı dava yaşanmadan tamamlanan tatbikatı izleyen Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, afetlerde birey ve mülk kayıplarının önlenmesi üzere tatbikatların son rütbe eke olduğunu aktardı.

Toplam 23 mücahede grubunun katılımı ile hazırlanan hareket tatbikatına, resmi kurumlar, özel ve sivil topluluk kuruluşları ile AFAD gönüllüleri katıldı.

Share: