Kırşehir’de cesetleri batmış mevcut çiftin ölümüne ilişkin davada değişmeyen

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Polat çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa gömülü bulunmasına ilişkin haklarında ülkü açılan 5’i tutuklu 9 sanığın Çeltek’ta yargılandıkları davada karar çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Uşak 1. Ağır Ukubet Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, yan avukatları amade bulundu. Sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Polat ile daha geçmiş dini nikahla alay malay yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf fail Vildan Çelik’in amcasının oğlu Ulak İnce, “Vildan benim imam nikahlı eşim. 6 almanak geçmişimiz var. Ego her şeyimi verdim. Zehir davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor böyle aynı molekül namevcut.” dedi.

Diğer sanıklar da çarkıt savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya verilen aranın arkası sıra kararını açıkladı.

Vildan Polat’in kuzeni Resul İnce’ye, “adap sakiyle kanlı” ve “kişiye yönelik ezinç çektirerek töre saikiyle kanlı” suçlarından iki yol ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce ayrıca, “seksüel saldırıya adım” suçundan da 10 sene 6 ay mahpushane cezasına çarptırıldı.

Vildan Çelik’in babası Veysi İnce, “töre saikiyle kızını kanlı” ve damadına yönelik “azap çektirerek cani” suçlarından iki nöbet ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası aldı.

Karakulak, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe yönelik töre saikiyle öldürme” ve “kişiye müteveccih işkence çektirerek töre saikiyle cani” suçlarından ikişer posta ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası uygulandı. Resul ve Ramazan İnce’ye ayrıca “cinsel saldırıya teşebbüs” suçundan da 10 yıl altışar ay mahpushane cezası verildi.

Vildan Çelik’in tutuklanmadan yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “suç delillerini namevcut etme ve gizleme” suçundan 5 sene mahbes cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile başka kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Açıklık 2020’üstelik Osman Polat’ten haber alamayan ailesi, açıkgöz ekiplerinden arkalama istemişti.

Çelik’in 2 kamer kadar evvel kendisine kaçan Vildan Polat ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Düzenlenen soruşturma kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa batmış bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Polat’in Bayramözü köyünde ruhlu esas babası ile kardeşlerinin de aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma sonunda 9 maznun üzerine, dava açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik zımnında Yardımcı’ta tanıdık davanın ilk duruşmasında, henüz ilk suçlamaları reddeden Resul İnce, geçmişte işlediği “kasten eş kanlı” suçundan hakkında kesinleşmiş 66 yıl 8 kamer dam cezası bulunduğunu, firari olması nedeniyle Vildan Çelik ile resmi nikah kıymadan alay malay yaşadıklarını encam sürmüştü.

Olaylardan aynı müddet evvel Vildan Çelik’in bankaya dünyalık kısaltmak üst yanından ayrıldığını anlatan İnce, Polat’in 50 bölüm sonraları Osman Polat ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli dirilik ‘Sen benim karıma kuşkusuz bağırıyorsun?’ deyip evlilik cüzdanını gösterince cinnet getirdim. Elan sonraları Osman’la aramızda yaşanan ağız dalaşı sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince bile beş altı yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Polat’i da köylerine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Karakulak İnce’nin kendilerine gravite yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: