Kırşehir haberi! Vekil Yardımcısı Gizligider, Kaman Ceviz Festivali’nde konuştu

Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, 1 Teşrinievvel’birlikte başlayan Fellah Pusat Sistemi (ÇKS) başvurularının e-Cesamet üzerinden alınması uygulamasını bugüne kadar 180 bin çiftçinin kullandığını bildirdi.

Gizligider, Kırşehir’in Kaman ilçesinde planlı “31. Kaman Koz Ekin ve Hanek Festivali”nde, Kaman’ın, cevizin başkenti olduğunu söyledi. Cevize verdikleri desteği sürdüreceklerini belirten Gizligider, şunları kaydetti:

“Bu sene tarımda rastgele anlamda çoğalan bir yıl geçiriyoruz. Çiftçilerimizin herhangi bir devir beraberinde olmaya, işlerini kolaylaştıracak hamleler yapmaya çalışıyoruz. 1 Teşrinievvel tarihiyle bakir tıpkısı sisteme geçtik. Çıktı e-Oran üzerinden çiftçilerimiz fellah vasıta belgelerini alabilecekler. Zaman itibarıyla yaklaşık 180 bin sevimli buradan muamelat yapmış. Bu sayıyı inşallah henüz de artıracağız. Amacımız maraba kardeşimiz evinde, traktörün üstünde, tarlasında el telefonu üzerinden uygulamaya girip işini halletsin. Devamını üstelik hayvancılık üstünde yapacağız.”

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara de Kaman cevizinin hem ilin hem de ilçenin tanıtımına nazik katkı sunduğunu belirterek “Kaman cevizi çok makro kim zaman 31’inci nöbet festivali düzenleniyor. Ceviz bizim üzere çokça eke benzeri iz. Vakit Kaybetmeden koz içi kendisine değil, melfuf derece ürünleriyle da bunu destekleyeceğiz. Kırşehir genelinde üretilen 32 bin dekar alanın 22 bin dekarı Kaman’üstelik mevcut. Ceviz el işi atölyesi ve yan ürünleriyle da Kaman cevizinin değerini artıracağız.” dedi.

Kaman Şehremini Necati Çolak ise cevizin çokça cesim benzeri besin olduğunu rapor ederek “Kaman, toprağı ile cevize ayrı tıpkı tat vermiş. Bugün ilçemizde yetişen ve 2020 yılında coğrafi işareti kayran Kaman cevizi, 22 bin dekarda üretilmekte. Buna rağmen Kaman cevizi henüz dalında tükenmeye başlıyor. Koz üretimini ve çeşitlerini yükseltmek amacıyla birlikte şehremaneti kendisine çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Festival kapsamında Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, protokolün katıldığı kortej, bateri zurna ve mehter takımı eşliğinde Atatürk Caddesi’nden şehremaneti binasına kadar yürüdü.

Festivalde, yeryüzü gani ceviz bahçesi sahibi ile genişlik ferah cevizli baklava yapana dürü verildi, tören düzeni üyeleri stantları gezdi.

Etkinliğe, MHP Ankara Saylav Nevin Taşlıçay, SELIM Tümen Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kanunuesasi Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Festival, değişik etkinliklerle ferda birlikte devam edecek.

Share: