Kırşehir haberi! Kırşehir’de hayvancılığa bindi için meralar reform ediliyor

Kırşehir’de, mera alanlarının güçlendirilmesi üzere düzelti çalışması yürütülüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Otlak Islah Projesi” kapsamında Kırşehir’de meraların güçlendirilmesi için çiftçilere bindi sağladıklarını anlatım etti.

Hayvancılığın kırıcı olduğu bölgelerden başlayarak proje ürettiklerini tamlayan Seçen, bakanlığın onayından sonra köylere Macar fiği ve değişik ağızotu nebatat tohumu dağıtımını planladıklarını aktardı.

Boztepe ilçesine merbut Hatunuğlu köyünde meralara ekilmesi üzere Macar fiği tohumu dağıtıldığını vurgulayan Seçen, “Hayvancılığın yoğun olduğu köylerle ilişkin çalışmalarımız sürüyor. Alelhusus meraları ıslaha amelî köylere öncelik veriyoruz. Amacımız, otlak alanlarımızı reform ederek fino verimini tezyit etmek.” dedi.

Seçen, bu çalışmaları yaparken Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi Ekincilik Fakültesi akademisyenleriyle eş çalışmalar yaptıklarına meni ederek, Çayır Mera ve Yemleme Bitkileri Şubesine bağlı personeller eliyle değişik köylerde Macar fiği ve ağızotu bitkileri tohumları dağıtımına devam edileceğini kaydetti.

Share: