“Kırklareli meşe balı”nda kapçık sayısı 3 yılda 2 katına çıktı

Kırklareli’nde, Istranca Dağları’nın zengin bitki örtüsünden elde edilen coğrafi işaretli meşe balı sofralara ezgi katıyor.

Hastalıklardan cavlak Kırklareli’nin Balkan köylerinde arıcılar tarafından üretilen antioksidan değeri erdemli meşe balı, adını seçkin sabık ahit daha aşkın duyuruyor. Az içinin yanı sıra mahdut dışından bile dilek gören meşe balı, damaklarda ayrı benzeri ezgi bırakıyor.

Koyu rengi, aroması ve lezzeti ile öne sâdır meşe balında istihsal birlikte talebi eğlemek amacıyla temas sabık dönme artıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, AA muhabirine, güzeşte sene Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Kırklareli meşe balının, Türkiye ve dünyada ayrı bir öneme erbap olduğunu söyledi.

Devlet destekleri ile kentte meşe balı üretiminin arttığını rapor eden Aksoy, 3 yıl evvel 35 bin olan kovan sayısının zaman 70 bine yükseldiğini dile getirdi.

Aksoy, laboratuvar sonuçlarına bakarak meşe balının antioksidan değerlerinin çok faziletli olduğunu anlatarak, “Meşe balının, salgı balı olmasından yağlık laboratuvar analizleri çokça yetişkin. Balımızı ülkemizin önde gelen üniversitelerine göndererek laboratuvar tahlillerini alıyoruz. Analizsiz tek meşe balımızı satmama taraftarıyız.” dedi.

Aksoy, meşe balının adam sağlığı açısından müfit olduğunu vurgulayarak, tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Bu yıl bal üretiminin bol geçtiğini belirten Aksoy, “Geçen yıla göre yüzde 100 üretim artışımız var. 150-200 ton meşe balı üretimimiz var, bu yıl hem kapçık hem üstelik mahsul arttı. Güzeşte sene üretimimiz iklimden dolayı düşmüştü. Bu yıl mevsimlerin ve yağışların fena hâlde olmasıyla mahsul artmış durumda.” diyerek konuştu.

Aksoy, meşe balını elverişsiz içinde ferah ferah pazarladıklarını, ürünün daraç dışından da istek gördüğünü rapor etti.

“Talebe yetişmeye çalışıyoruz”

Yaklaşık 15 yıldır meşe balı üretimi yapan Emrah Akol bile meşe balının vücudun savunma sistemini yükseltmek amacıyla üstelik kullanıldığını dile getirdi.

Kovid-19 sürecinde meşe balının haddinden fazla deste gördüğünü anlatan Akol, “Meşe balı coğrafi belen aldıktan sonraları bilinirliği henüz aşkın arttı. Tüketiciler vasıtasıyla elan fazla dilek görmekte. Bu balın üretimi doğrusu butik benzeri üretim. Dilek bakımından birlikte oldukça rica görmekte. Satışlarımız gayet bol. Tilmiz yetişmeye çalışıyoruz.” dedi.

Share: