Kilosu 1 teklik! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor yandaş gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki lamba karpuzu üreticisine korumak amacıyla “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı tesanüt kampanyası sürüyor. Uray ekipleri bu kere dahi 30 titrem karpuzu ilçesinin rustik mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp özge mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Reisi Cemil Deveci bile çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem bile mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye ulaştırmak üzere çalıştıklarını belirten Deveci, “Üç amacımız var. Birincisi üretici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi mütemmim mevsiminde berbat lamba karpuzu yesin istiyoruz. Üçüncüsü dahi fiyatlar kendini dengelesin. Karpuz kökünden koparıldıktan sonraları genişlik aşkın 10 çağ içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu müddet içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi dahi harekete nâkil bu oldu zaten. Bu süreçte tahminî 400 titrem civarında lamba karpuzu vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton karpuz emretmek, herkesin 10 kilo karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye lamba karpuzu ulaştırdık demektir. Bunu bundan sonra Atakum’un form mahallelerinde yapmıştık. Şimdi üstelik rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Yarın Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, tahminî 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi üzere dayanışmanın büyüdüğünü belirten Sarban, “Bu aynı dayanışma eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın ölçüsüz yapıldığı dahi üreticiler ve ilgililer tarafından fark edildi. Tıpkısı başka amacımız da buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem dahi Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve bölüt sakim satacaklar. Karadeniz’e yahut İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan lamba karpuzu, sebze, meyve taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye konuştu.Share: