Kılıçdaroğlu: Sancak ve vatan kırmızı çizgimiz

Kılıçdaroğlu: Öncü ve vatan kırmızı çizgimiz

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şayet Türkiye bizim kuma paydamızsa, alem bizim eş paydamızsa ki CHP üzere şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bizim 2 al çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Değme tip tenkit benzer. Başımın üstünde. Ama öncü ve yurt bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Altındağ ilçesinde düzenlenen ‘Önce Türkiye Buluşması’ programında doyum önderleriyle tıpkısı araya geldi. Burada mütekellim Kılıçdaroğlu, herkesin kaygısının bire bir olduğunu belirterek, “Bu memlekette yaşıyoruz. Dünyanın en sunturlu ülkesinde yaşıyoruz ve bu ülkede hepimiz geçim süresince yaşamak istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz. Kavgasız yaşamak istiyoruz. Ülkemizi büyültmek istiyoruz. Ama bugün geldiğimiz bekçi beni kaygılandırıyor. Bu devleti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk önce bu devletin siyasi bağımsızlığını sağladı. Yani; ‘Bayrağımın altında özgürce yaşayacağım, hiç kimsenin müdahalesini kabul etmeyeceğim’ dedi. Siyasi istiklal tapu senedi Lozan’dır. 2’nci düzlük hesaplı bağımsızlıktır. Siyasal bağımsızlığınız vardır ama konuşu bağımsızlığınız yoksa politik bağımsızlığınız seçkin ahit tehlikededir. O nedenle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ‘Savaş meydanlarından kazanılan fütuhat hesaplı zaferlerle taçlandırılmazsa siyasal bağımsızlığınız tehlikeye girer’ diyor. Zaman geldiğimiz noktada bizim kazançlı bağımsızlığımız var mı?” diye niteleyerek konuştu.

‘BAYRAK VE YURT KIRMIZI ÇİZGİMİZ'”Altın ülkücü kardeşlerim, Türkiye sevdalısı olan kardeşlerim bütün bu arada gelişigüzel girmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Kuruntu farklılıklarımız tür. Ama şayet Türkiye bizim ortak paydamızsa, öncü bizim ortak paydamızsa kim CHP amacıyla şurası ferah ferah söyleyebilirim; bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Değme cins eleştiri tür. Başımın üzerinde. Ama sancak ve vatan bizim al çizgimiz. Bayrağımızın altında özgürce süregelmek zorundayız. Bu olmadığı takdirde birilerine yemleme olursunuz. Aynı gerçeği haddinden fazla gani bilmemiz gerekiyor; Osmanlı niçin battı? Sanayi Devrimi’ni kaçırdığı üzere battı. Vaktiyle dalkılıç gidiyorduk, kuvvet gücü vardı. Önümüze geleni püskürtüyorduk. Şimdi elinde tüfek 500 metreden seni indiriyor. O ant Endüstri Devrimi’ni kaçırdıysanız ayakta tutamazsınız aynı devleti. Şimdi geldiğimiz süreç henüz okkalı bire bir süreç. Teknoloji devrimini bundan sonra nüfuz etmek zorundayız. pırıl pırıl evlatlarımızın az dışına değil içerde üretmesi gerektiğine hatırlamak zorundayız” dedi.’BÜTÜN ASKERİ HASTANELER ORDUMUZA TESLİM EDİLECEK’

Şu anda dünyada askeri hastanesi sıfır biricik ordunun Türk ordusu olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Askeri hastanesi olmayan tek cıvıl cıvıl Türk Silahlı Kuvvetleri. Niçin yok? Hangi gerekçeyle? Yüz Kere söyledik. Ordunun ihtiyacı var. Askeri doktora ihtiyacı var. Sivil doktorla askeri hekim farklıdır. Eğitimleri üstelik farklıdır. Vermediler, vermiyorlar. Kalabalık istediği halde vermiyorlar. Amma benim bu millete sözüm var. İlk 1 hafta içerisinde GATA dahil hep askeri hastaneler bir vakitler olduğu kadar ordumuza tasdik edilecek. On Paralık kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Share: