‘Kentlere Dokunan Kadınlar’, Odunpazarı’nda Konuştu

Odunpazarı Şehir Konseyi, Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde “Kentlere Dokunan Kadınlar” konulu tıpkı konuşma gerçekleştirdi. Efes Selçuk Belediye Reisi Filiz Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bilecik Belediye Başkanı Melek Cıda Subaşı’nın hatip olduğu söyleşinin moderatörlüğünü Cumhuriyet Ahali Partisi (CHP) Adana Saylav Burhanettin Endişe yaptı.

Söyleşiye, Odunpazarı Belediyesi Başbuğ Vekili Cahide Tetik, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Dayanıklı Yaşar, CHP Bilecik Forma İlçe Başkanı Berna Pamukçu, CHP Bilecik İl Avrat Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil, Odunpazarı Şehir Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı ve Bilecik’ten eş muhtarlar ile haddinden fazla sayıda Eskişehirli katıldı.

“GELECEK KADINLARLA, ÇOCUKLARLA VE GENÇLERLE ŞEKİLLENECEK”

“Kentlere Yapışık Kadınlar” söyleşisinin açım konuşmasını, Odunpazarı Şehir Konseyi Başkanı İsmail Kumru yaptı.

Site konseylerinin evcil yönetimlerle yaptığı çözüm ortaklığının çok koskocaman olduğunu söyleyen Kumru, Odunpazarı’ndaki genişlik nazik şanslarından birisinin Odunpazarı Şehremini Kazım Aldanmaz’un Eskişehir Şehir Konseyi Bakanlığı yapmış olması olduğunu vurguladı.

“Esasta sivil sosyete kuruluşları içerisinde geliyor olması; siyasal namına demokrasiyi içselleştirmiş olması Odunpazarı Site Konseyi’nin çok iri tıpkısı şansı. Uray Başkanımız Kazım Aldanmaz Kent Konseyi’ne, sivil sosyete kuruluşlarına işbirliği ve özgüven aşılayarak, bizlere evcil yönetimde hezel hakkı veriyor” diyen Kumru, Odunpazarı Kent Konseyi’nin 14 emek grubu, 21 mahalle meclisi; eş, bala, cahillik ve sakat meclisleri ile Eskişehir’bile panel hayatın dışında kente raci işler yaptığını belirtti.

Demokrasinin temelinin mahallede hayat dolu vatandaştan geçtiğine ilgi calip Kumru, Odunpazarı Site Konseyi olarak her bir bireyin yönetime katılması anlamında mahalle meclisleri kurarak yerli yönetimle gelişim birliğini sağladıklarını anlattı.

Kumru, konuşmasında CHP Şehir Konseyi Masası’na birlikte yer verdi. Türkiye’bile ilk kez tıpkısı siyasal partinin hakeza aynı çalışmaya imza atığını tamlayan Kumru, “İlk kat benzeri siyasi parti, politika yapmanın yanında, site konseylerini akıllıca ayrımsız zemine oturması anlamında sakil benzeri masa oluşturdu. 10 kent konseyi başkanı üstelik şuan o masada vazifeli. O görevlilerden biri birlikte benim. Bunun ötesinde yaptığımız işlerde Türkiye’birlikte domestik demokrasinin geleceğinin kadınlar ve ayrıntılar olduğunu düşünüyoruz. Kent konseylerinde avrat, bala ve bilgisizlik meclislerini önemsiyoruz. Geleceğin kadınlarla, çocuklarla ve gençlerle olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Kadınların ve gençlerin siyasi partilerde bayram hakkı olması gerektiğini vurgulayan Kumru, demokrasinin bu şekilde gelişebileceğini dile getirdi.

DİLEĞİMİZ KADINLARIN SİYASET İÇİNDE IMDI MEYDAN ALMASI”

Kumru’dan bilahare bayram düz Odunpazarı Şehremaneti Başkan Vekili Cahide Süslü,şöyle konuştu:

“Dertleri kentleri olan Odunpazarı Şehir Konseyinin bugünkü program konusu ve konukları, kentlerine raci kadınlar. Yani güzel kadınlar, sevdası kentleri olan kadınlar, kabadayı kadınlar, yine hepiniz şehrimize kalburüstü geldiniz. Biliyorum ki eş atılmak, evde, sokakta, aksiyon yaşamında ağırlık iken, siyasetin sunu print alanından sükse ile çıkıp, icraa makamlarına daha yükümlülük başına gelmişsiniz. Sizleri de size oy veren, partimize hazzetme gösteren seçmenlerimizi dahi kutluyorum. Umuyorum ve diliyorum kim önümüzdeki seçimlerde sizler gibi daha çok kadın belediye reisi, bizler gibi karı divan üyesi, avrat kocabaşı ve kadın milletvekilimiz evet. Dileğimiz ve ihtiyacımız, kadınların siyasa süresince bundan sonra vadi alması. Ego ve cümle mağaza, mücadelenizi dinlemek amacıyla heyecanla bekliyoruz. Anılarınızı, başarılarınızı, antrparantez pişmanlıklarınızı birlikte nikbet ediyoruz. Siyasette giderilmek üzere mesai veren, aynı hayali olan yekpare kadınlarımıza mücadeleniz ve başarılarınız cesaret verecek, sefer resim olacaktır.”

BULUT’TAN ESKİŞEHİR’E ÖVGÜ

Söyleşide istişare fail isimlerden biri bile CHP Adana Milletvekili Burhanettin Endişe oldu. Bulut, “Hem eş hem de güre ve liyakatli 3 belediye başkanı ile buradayız. Bu hepimiz için çalım vesilesi olsun, çünkü siyasette avrat ve taze yok. Burada birlikte 3 nadir arkadaşımız var” dedi.

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun CHP Kent Konseyi Masası’nın kurulmasında balaban katkıları olduğunu belirten Endişe, Kumru’evet teşekkür etti. Türkiye’dahi demokrasi kanallarının tıkandığını belirten Keder, alelhusus partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile her şeyin tekleştiğini vurguladı. Keder, yüzdelik 51 ile demokratlık evet bile çoğunluğun elde edilemediğine dikkat çekti.

Bugün tıkanan demokrasiye şehir konseyleri bir kapı açabilir diyerek CHP Şehir Konseyleri Masası’nı kurduklarını anlatan Endişe, “Şehir konseyleri vakit kaybetmeden kentin yaşanabilir ağıl gelmesine, kentlilik bilincinin oluşturulması evet üstelik kentin rantını kente vermeyle müteşekkir değil; demokrasiyi güçlendirmek amacıyla kurulan tıpkı bina. Eskişehir’da bunun arz evire çevire örneğini görüyoruz. İnsan, Eskişehir’i anlata anlata bitiremez. Şehir Konseyinin yaptığı icraat şehre, uray başkanlarının yaptığı çalışmalar de Türkiye’ye yansıyor. Güya belediyeler benzeri sanat yeri. Belediyeler, hatır girdiğinizde güya müze. Belediyeler zat mekanlarını öyle bir arkaç getirmiş ki, dil girdiğinizde şehrin nasıl aynı meydan olduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu anlayış meselesi. Tığ, Eskişehir’da bu yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz” dedi.

“MÜCADELENİZE DEVAM EDİN, KADIN MÜCADELESİ KAZANACAK”

Konuşmaların peşi sıra söyleşiye geçildi. Konuşmacılar, Efes Selçuk Şehremini Sürgün Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Bilecik Şehremini Melek Cıda Subaşı siyasete lacerem başladıklarını anlattı.

İl ve ilçelerinde hayata geçirdikleri sosyal projelere bile değinen kadın şehremaneti başkanları, konuşmalarında sık sık İstanbul Sözleşmesi vurgusu yaptı. Eş dayanışmasının ve eş mücadelesinin önemine üstelik değinen uray başkanları, kadınların kentlere ailelerine dokunuyormuş gibi vicdanıyla dokunduğunu söyledi. Türkiye’bile siyasetin koca eli ve kararıyla yapıldığına dikkat calip uray başkanları, bu durumun imdi sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, siyasette yer kayran kadınların sayısının artması gerektiğini vurguladı.

Şehremaneti başkanları, kadınlara çağrıda bulunarak, “Mücadelenize devam edin, eş mücadelesi kazanacak” dedi.

Kadınların sergen olmayı türe etmediğini vurgulayan uray başkanları, “Bizler sergen olmayı hak etmiyoruz. Kentleri, duygularımızla, beynimizle ve vicdanımızla yönetiyoruz” diye konuştu.

Share: