Kazançlı tatilin eskimemiş adresi İstanbul ve çevresindeki oteller oldu

Enuygun.com’un son 3 ay verilerine göre İstanbul’bile Prens Adaları, Ağva ve Yayla Kekiği ilçeleriyle şehrin çevresindeki Bolu, Yalova, Edirne ve Sapanca rotalarına arzu rastgele sabık ahit artım gösteriyor.

Enuygun’dan yapılan açıklamaya göre, yaz mevsimiyle alay malay güney kıyılarındaki dinlence beldelerine murat arttı. söz konusu çoğalma sebebiyle İstanbul ve çevresindeki konaklama yerlerine talebin azalacağı öngörülüyordu.

Bu yaz resmi tatillerin hafta içine denk gelmesi birçok kişiyi Yayla Kekiği, Ağva, İstanbul Adaları, Bolu, Yalova, Edirne ve Sapanca üzere İstanbul zarfında ve çevresinde konumlanmış destinasyonlarda tatil yapmaya yöneltti. Gezi Sitesi Enuygun’un verilerine göre akıbet 3 ayda İstanbul’a yakın oteller özelindeki aramalar sayı farkı yüzdelik 20 oranında arttı.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Enuygun Otel Servisleri Müdürü Yiğit Kayar, Enuygun.com’un bu rotalar özelindeki verilerine bakarak Yayla Kekiği, Ağva ve Prens Adaları’nın genellikle çiftler vasıtasıyla hafta sonu tatilleri amacıyla yeğleme edilirken Sapanca, Yalova, Edirne ve Bolu üzere İstanbul çevresindeki destinasyonların ise kalabalık aileler tarafından maksimal 5 günlük tatiller için tercih edildiğine dikkati çekti.

Rota bazında artışlara bakıldığında özellikle Prens Adaları’nın sıklıkla tercih edildiğini aktaran Kayar, “Bu bize dünya firez başkenti İstanbul’umuzun tarihi ve kültürel zenginliği dışında saf güzellikleriyle de keşfedilmeye başlandığını gösteriyor. Tığ ise Enuygun.com yerine bilcümle bu gezi fırsatlarını Türkiye’nin ilk ve tek gezi süper uygulaması altında toplamanın ve Türk turizmine derece katmanın gerçek gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul ve çevresindeki otellere arzu sonbahara kadar artacak”

Pay, İstanbul ve çevresindeki otellere temenni artışını değerlendirerek, İstanbul’a talebin yılın değme döneminde sakil olduğunu belirtti. Gelişmemiş tatiller amacıyla makul aynı dalgalı olmasıyla gelişigüzel şehrin sıklıkla tercih edilmesinde 3 farklı etken olduğuna belen fail Pay, şunları aktardı:

“Bunlardan ilki şehrin cesim ayrımsız plaza olması ve ancak ortamında aksiyon seyahati yapması gereken çalışanların yollarının İstanbul ile kesişmesi. Aynı değişik faktör şehrin oylumlu bire bir kültürel değere ve çokça sayıda gezilecek yere ehil olması. Daraç dışından ve ülkemizin bambaşka şehirlerinden seyahat severlerin İstanbul’u ulaşmak üzere şehre gelmesi, İstanbul’un sıklıkla kâm edilmesini sağlıyor.

Son faktörse İstanbul’birlikte kıvrak kişilerin gelişmemiş tatilleri üzere şehri ya dahi çevresini tercih etmesi. Şöyle ki güneyde tatillerini yapmış şahıslar site hayatına ufak tıpkı ıtlak yöneltmek için bire bir hafta sonu tatili yarmak istediklerinde Ağva’daki natür otellerine, Adalar’daki deniz manzaralı otellere, Yalova’daki termal tesislere evet bile Sapanca’daki bungalovlara gidiyorlar.

Bu kabilinden davranışlar İstanbul ve çevresinin yaz sezonunda dahi rica edilmesinin gerçek nedenleri. Bana sorarsanız İstanbul’a faziletli kâm bağ bozumu ortasına kadar artacak ve mevsimlik nedenlerden dolayı bağ bozumu itibarıyla azalacak fakat rica katiyen tamlık olarak bitmeyecek.”

Markadan yapılan açıklamaya göre, Enuygun’un sonuç 3 kamer verilerine göre İstanbul ve çevresindeki otellerde konaklamanın iki emanet üzere yegâne gecelik sayı farkı ücreti 435 TL oluyor.

İstanbul ve çevresindeki otellerin averaj ve minimum fiyatlarına bakıldığında bu konaklama birimlerinin güneydeki tesislere bakarak daha makul pahalı olduğu görülüyor. Temas bütçeye seslenme eden kazançlı konaklama yerlerinin birlikte İstanbul ve çevresindeki yerlerde tatil yapmanın benzeri başka avantajı ise erişim maliyetlerini azaltıyor olması. Alelhusus bodur tatillerde seyahat severler anahtar kiralama seçeneklerini değerlendirerek veya özel araçları ile bu destinasyonlara erişim sağlıyor.

Bu senenin trendi bungalovlar oldu

Enuygun.com’un rota ve sepet tutarı verilerinin yanında konaklama yerlerinin özelliklerine dair verileri da dikkat çekiyor. Verilere bakarak seyahat severler İstanbul ve çevresindeki bungalov otelleri sıklıkla yeğleme ediyor. Daha eskimemiş ayrımsız konaklama konsepti olan bungalov evler, gezi severlere tabiat ile çöz içe olma fırsatı bile veriyor. söz konusu konaklama konseptine talebin yüksek olması sayesinde bungalov oteller özelinde nitelik ve çeşitliliğin yakın dönemde imdi artması bekleniyor.

Share: