Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, fındık fiyatlarıyla ilgili Rakiplik Kurumuna başvurduklarını açıkladı

Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, fındık fiyatlarına ilgilendiren aynı firma için Rakiplik Kurumuna başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Güler, Şehremaneti Divan Toplantısında yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, 30 Temmuz’bile Kalaba’da fındık aya fiyatını açıkladığını anımsattı.

Açıklanan fındık fiyatından 33 dönüş sonradan aynı ayrıksı kurumun ikinci ayrımsız değer açıkladığını vurgulayan Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu çok ayrımlı aynı özdek. Ayrımsız Şevket Başkanı bilcümle kurumları ile hesap kitap yapıyor. Kuruluşlarından, eksper birimlerinden rakamlar alıyor. Bunun neticesinde odalar ve tarım kurumları hesap yaparak benzeri aya kıymet çıkıyor. Bu ayak tabanı eşit, hesap tezkere yapılarak ortaya çıkan ayrımsız miktar. Nedeniyle bu rakamı 54 teklik kendisine açıklıyor. Ondan 33 bölüm sonraları lacerem bire bir cüretse aynı apayrı çekicilik kalkıyor 48+1 diyerek değer açıklıyor. Bu güçlü teamüllere ve usule uyan bir öz değil. ve bunun neticesinde üçüncü aynı denk oluşuyor 42 kabilinden, 40’larda şu anda 44 kadar tıpkısı rakam var. Bu bağımlı akseptans edilebilir benzeri şey değil.”

Belediyenin iştiraki olan ORTAR şirketi ve bir sanayi kuruluşu ile gelişigüzel Rekabet Kurumuna başvurduklarını belirten Güler, “Amudi tümleşik yapıyı oluşturan Ferrero şirketi ile ilişkin belgelerimizi ve çalışmalarımızı toparlayıp sunduk. Bağımlı gördük ki yasalı müracaat olmazsa gidişatın çok yara gittiğini, seyredeceğini gördük. Bu anlamda lüzum müstahsil, icap manav gerekse fındık nakız makinalarımız ve ihracatçılarımız tümce dışına itilmek aşamasına gelmişti. Bunun yolu de rakiplik hukukunu işletmek oldu.” ifadesini kullandı.

Rakiplik hukukunun, aynı ferman hakkı olduğuna belen fail Güler, “Bu hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti hesabına rakiplik kurumu belirler ve kullanır. Bu nedenle bir ülfet devleti olan ülkemizde hukuktan bambaşka sığınacak düzlük olmadığı üzere süreci başlattık. Gelişmeleri hep alay malay izleme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Güler, beraber karşılarında gelgel gücü haddinden fazla efdal olan tıpkısı dünya devi olduğunu ve bunun yerli firmaları olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Gördüğümüz kadarıyla piyasada tıpkısı saygı bilge. Toprak Mahsulleri Ofisimiz elhak gereken çalışmaları yapıyor. Bilcümle birimleriyle alımları yapıyor. Ama anca tıpkısı güçlü yapı denk oluştu ki onun de üzerinde çok iri aynı dara olmasını istemiyoruz. Başıboş piyasa olsun tümce öz hakkını, hukukunu orada serbestçe kimsenin müdahalesi olmadan savunsun istiyoruz. Ama buna engelleme edildiğini gördüğümüz için da tığ üstelik bununla ilişkin görevimizi yarmak üzere çıktık. Unutulmasın kim ‘Ferrero olmadan fındık olanaksız’ üzere bire bir gelgel oluşturuyorlar, biz dahi şunu anlatım ediyoruz ki fındık olmazsa Ferrero bile olmaz. Zımnında çalışmalarımızı galiba benzeri ciddiyetle yapacağız. Herkesin hakkını, hukukunu dahi yabancı firmaların de domestik firmaların üstelik hakkını hukukunu esirgeyici tıpkısı ünsiyet sistemi var, bunun tesis edilmesi için biz bile görevimizi böylelikle yapmış oluyoruz. Leziz olsun.”Share: