Karadenizli balıkçıların ağları palamutla doldu

Ordu’bile av sezonunun ikinci haftasında tekneleri ile Karadeniz’e açılan balıkçıların ağları palamutla doldu.

Av yasağının sona ermesiyle “arasız besmele” diyerek denize açılan balıkçılar, gökçe sularda avlanmaya devam ediyor.

Hava şartlarının üstelik bereketli olmasıyla denize açılan haddinden fazla sayıda balıkçı teknesinden ağlar, denize bırakıldı. Av sezonunun ikinci haftasında balıkçıların ağları palamutla şenlendi.

Gırgır tekneleri ile limanlara dönen balıkçıların yakaladıkları palamutlar, buradan araçlara yüklenerek ülkenin farklı şehirlerine gönderiliyor.

Balıkçılar sezonun bereketli geçeceğinden umutlu

Balıkçı Mutlu Ayn, AA muhabirine, albeni şartlarının mahdut olması nedeniyle sezonun başlamasından sonradan denize çokça fazla açılamadıklarını söyledi.

Denize açıldıkları günlerde ise beş altı miktarda istavrit avladıklarını tamlayan Boşluk, beklenen sivri avcılığının ise yıpranmamış başladığını vurguladı.

Görüş, bu sezon palamudun artağan olacağını başlangıçta adisyon ettiklerine dikkati çekerek, bekledikleri üzere palamudun çıkmaya başladığını, bu durumun üstelik yüzlerini güldürdüğünü ifade etti.

Balıkçı Sinan Iğdız, balık sezonunun çokça çoğalan geçmesini beklediklerinin altını çizdi.

“Vatandaşlar çakaralmaz balık tüketebilecek”

Sezondan umutlu olduklarını tamlayan Iğdız, “Allah’a şükürler olsun beklediğimiz gibi pelit avlanmaya başladık. Palamut yönünden çoğalan günler geçiriyoruz.” dedi.

Son üç yıldır maksut pelit avının gerçekleşmediğini vurgulayan Iğdız, bu yıl palamudun bol olacağını, vatandaşların de sıkıntılı balık tüketebileceği aktardı.

Palamut avında sonuç yılların rekorunu beklediklerine meni fail Iğdız, ilk ağdan 60 sandık palamut aldıklarını, ahit içerisinde ikinci kat apışlık attıklarında ise bu miktarın 300 kasaya kadar çıkabildiğini anlattı.

Gökhan Bayındır, sezonun sivri yönünden iyice başladığını, bu bolluğun bire bir süre henüz bitmeme edeceğine inandığını söyledi.

Ünal Karadeniz üstelik bu zaman vatandaşa artağan miktarda pelit yedirmeyi umut ettiklerini belirterek, “Av sezonunun açılmasının çabukça arkası sıra albeni şartlarından belde haddinden fazla çok denize açılamadık. Az Buçuk moralimiz bozulmuştu. Şimdi yeniden havalar istediğimiz gibi düzeldi. Denize attığımız önce ağda bile mübarek miktarda sivri avladık.” diye konuştu.

Palamudun sunum fiyatının 100 liradan satışa sunulduğunu tabir fail Karadeniz, balığın bollaşmasıyla fiyatların gerileyeceğini sözlerine ekledi.

Share: