Karadeniz’de yeni yetişek öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Ordu, Artvin, Rize ve Giresun’de yeni yetişek tedrisat yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ibret başı yaptı.

Trabzon el merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabahleyin saatlerinde ibret zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası bakir eğitim tedris yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 yetişek talim yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve onarım çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta eskimemiş yetişek ve tedrisat döneminde 138 okulda 1022 öğretmen eşliğinde 14 bin 103 öğrenci, öğüt başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Terbiye Müdürü Rahmi Güney, 21 Küçük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu müzakere etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere muvaffakiyet diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Cenup ise öğrencilerin henüz zinde ortamda yetişek alabilmesi üzere yaz boyunca zaruri çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Cıvıl Cıvıl

Ordu’da 575 okulda yaklaşık 123 bin mektepli ile tahminî 11 bin sarıklı bakir yetişek ve tedrisat dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’bile “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve iyice olanı yoklamak maksadıyla yapılan benzeri yolculuktur. Bu bulunmaz yolculukta cennet ülkemizin vazıh yarınlarının, ermiş milletimizin istikbalinin birey edileceği çocuklarımızın tafsilat deryasına kulaç atacağı eskimemiş bire bir eğitim bilimi talim yılını elan karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalaba Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Heyeti Başkanı It Canlı Çakır, kaymakamlık belediye yabancılar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi bakir 2022-2023 terbiye tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim bilimi kurumunda 24 bin 832 öğrenci ve bin 941 öğretmen yeni yetişek öğretim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Zirve beraberindeki İl Milli Terbiye Müdürü Fahri Acar ile Atatürk Ortaokulu’na konuşma etti.

Burada bir müzakere işleyen İl Milli Yetişek Müdürü Acara, milli yetişek camiası kendisine bakir yetişek talim yılana hem hoca ve yönetimsel kadrolarıyla hem bile fiziksel koşulları iyileştirilen okullarla amade benzeri şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’bile eskimemiş okul türlerinin bile hizmete açıldığını kaydeden Enerjik, “Sabık sene spor lisemizi açmıştık, bu yıl fena hâlde sanatlar lisemizi ve Hopa’birlikte bilim tekellüm merkezimizi hizmete açtık. Bugün eksiksiz adına umum okullarımızda ders başı yaptık.”dedi.

Okul öncesinde yüzdelik beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Acara, “İlk ve itidalli öğretimde de önceki yıllardaki başarı çıtasını daha dahi artırarak tahminî 2 bin sarıklı arkadaşımızla kül zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Vali Doruk ve Acara elan sonradan sınıfları gezerek öğrencilere ders ve kök kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’bile eskimemiş eğitim bilimi ve öğretim dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 öğretmen eşliğinde kestirmece 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin arkası sıra ders başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, bakir terbiye-tedrisat yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, uzun aynı aranın peşi sıra yeni tıpkı yetişek ve tedris dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın hemencek gelişip dönüşürken bereketli büyümüş kayırıcı gücü ve bunu sağlayan birinci sınıf terbiye ihtiyacının üstelik farklı önem kazandığını kaydeden Çeber, “Terbiye ve öğretimdeki yeryüzü yüce hedefimiz çocuklarımızı ilmî ve teknolojik donanımların yanı sıra milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle süslü adına yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’birlikte ekol öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, mutedil okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 girmek üzere örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci yeni terbiye yılına başladı.

Ilbay Enver Ünlü, Yeşilgiresun İlkokulu’nda tevhit edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine ilişkin, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, insanı değerleri hazımlı erat namına yetiştirmenin arz balaban hedef ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrilmiş, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin yer aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Ekol bir zamanda aynı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve kültürlü geleceğidir. Böylesine mefret bir kurumun sorumluluğu haddinden fazla majör, tıpkısı zamanda kutsaldır. Bu bilinçle yapmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize alın sunma şişman sorumluluğumuz yetişek tedrisat hizmeti üzere yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu gereğince namına getirebilirsek işte o antlaşma vicdanen üstelik abat evet, elimizdeki kutsal bayrağı daha yükseklere taşımaları için ati nesillere yaşayış içerisinde devredebiliriz.”

AK Öğür Giresun Mebus Ölçü Görgülü ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların işlek olduğu tıpkı dolaşma yaşandığını ifade ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var gailesiz beyinlere, gayretlere, yeni keşiflere, yıpranmamış ufuklara ihtiyacımız var. Tığ gelecek nesillerden artık umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni tedris yılının çocuklarımız özellikle oluşmak için ülkemiz için berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup halk oyunları gösterilerinin sunduğu izlence Ilbay Ünlü’nün ders zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Komutan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Güllabi Kesim Komutanı Tümgeneral Selçuk Saika, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: